HAMKORLIKLAR VA SALOMATLIK XIZMATLARI
Universitet tibbiyot bo‘limi orqali sog‘liq va farovonlikni yaxshilash maqsadida faol hamkorlik qiladi. Ushbu bo‘lim talabalar va o‘qituvchilar uchun shoshilinch tibbiy yordam va reabilitatsiya xizmatlarini ko‘rsatadi, shuningdek, shifokorlar o‘z malakalarini tibbiyot markazlari va assotsiatsiyalarida muntazam oshirib boradilar. Universitet qoshidagi 56-oilaviy poliklinika aynan talaba va professor-o‘qituvchilarga mo‘ljallangan muhim tibbiy xizmatlarni ko‘rsatadi. Bu yerda zamonaviy laboratoriya diagnostikasi usullari yordamida turli yo‘nalishlar bo‘yicha maxsus xizmatlar taqdim etiladi. Poliklinika zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan bo‘lib, rentgen, funksional, UTT va boshqa tekshiruvlarni o‘tkazadi. Yuqori malakali mutaxassislar jamoasi konsultatsiya, davolash va laboratoriya tahlillarini o‘z ichiga olgan kompleks tibbiy xizmatlarni ko‘rsatadi. Bu hamkorlik universitet jamoasining sog‘lig‘ini va farovonligini qo‘llab-quvvatlashdagi sadoqatini aks ettiradi (https://tuit.uz/en/universitet-tibbiyot-bolimi).
Universitet sog‘liqni saqlash va farovonlikni oshirishga qaratilgan targ‘ibot dasturlarida faol ishtirok etadi. Bu tashabbuslar doirasida sog‘liq bilan bog‘liq mavzularda, jumladan, sport va jismoniy mashqlar bo‘yicha talabalarning volontyorlik dasturlari tashkil etiladi. Aytish joizki, Toshkentdagi 92 ta oliy ta’lim muassasasi orasida universitetimizning talabalar jamoasidan tashkil topgan mini-futbol jamoasi “Besh tashabbus olimpiadasi”da faxrli uchinchi o‘rinni egalladi. Bu yutuq talabalarda jismoniy faollik va jamoaviylikni rivojlantirishga bo‘lgan sadoqatimizni ko‘rsatadi.
Targ‘ibot ishlari orqali talabalar amaliy tajriba orttiradilar hamda sport tadbirlari va sog‘lom turmush tarziga oid axborot kampaniyalarini tashkil etib, jamiyatga ijobiy hissa qo‘shadilar. Universitet jamoatchilik bilan aloqani mustahkamlash orqali jamoaviy sog‘liqni yaxshilashga va hududda farovonlik madaniyatini shakllantirishga hissa qo‘shmoqda (https://t.me/tuituz_official/16463).
https://tuit.uz/en/universitet-sport-kompleksi
Universitet o‘z sport inshootlarini mahalliy aholiga taqdim etadi. Mahalliy jamoa va kompaniyalar ikki sport kompleksida belgilangan jadval asosida bu inshootlardan foydalanish imkoniyatiga ega. Bu tashabbus aholining jismoniy faolligini rag‘batlantirish va faol turmush tarzini ommalashtirishga qaratilgan. Shuningdek, ushbu imkoniyat orqali universitet mahalliy aholi bilan hamkorlikni kuchaytiradi va hududda sport va dam olish faoliyatining rivojlanishiga hissa qo‘shadi. 9-maktab, Toshkent axborot texnologiyalari universitetining akademik litseyi hamda Bodomzor mahallasi aholisi ushbu inshootlardan foydalanadi.
Universitet talabalarga jinsiy va reproduktiv salomatlik bo‘yicha xizmatlar, ma’lumot va ta’lim olish imkoniyatini taqdim etadi. Tibbiyot bo‘limi shoshilinch tibbiy yordam, reabilitatsiya va keng qamrovli sog‘liqni saqlash xizmatlarini ko‘rsatadi. Shuningdek, universitet sog‘lom turmush tarzi va sportga oid farovonlik dasturlarini ilgari suradi. Bu tashabbuslar talabalarga jinsiy va reproduktiv salomatlik bo‘yicha zarur ma’lumot va resurslarni taqdim etib, ongli qarorlar qabul qilishlariga yordam beradi. Ushbu xizmatlar universitetning umumiy sog‘liqni saqlash dasturlariga integratsiyalashgan bo‘lib, sog‘lom kampus muhitini yaratishga xizmat qiladi.
Universitet talabalarga ruhiy salomatlik bo‘yicha yordam ko‘rsatadi. Bunga Ruhiy va ma’naviy tarbiya bo‘limi boshlig‘i Shahnoza Sobitova rahbarlik qiladi (https://tuit.uz/en/manaviy-va-psixologik-tarbiya-bolimi). U talabalar ruhiy farovonligini targ‘ib qilishga qaratilgan faoliyatni boshqaradi.
Psixologlar bilan hamkorlikda, Sobitova “Orzular va maqsadlar formulasi” shiori ostida maxsus psixologik seminar-treninglar tashkil etadi. Bu mashg‘ulotlar talabalarni shaxsiy rivojlanish va ruhiy salomatlikda qo‘llab-quvvatlashga mo‘ljallangan. Shuningdek, talabalarga o‘zini anglash va ruhiy holatini tahlil qilish imkonini beruvchi san’at terapiyasi kabi innovatsion uslublar talabalar yotoqxonalarida amalga oshirilmoqda (https://t.me/tuituz_official/19999).
Bundan tashqari, TATU va uning hududiy filiallari psixologlari Farg‘ona filialida ham ilk bor ushbu seminarlarni tashkil etmoqdalar. Bu esa talabalarni o‘z maqsad va orzularini anglashga undab, ruhiy salomatlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida (TATU) chekishga qarshi siyosat sog‘lom muhit yaratishni maqsad qilgan. 2010-yilda joriy etilgan va 2019-yilda ko‘rib chiqilgan ushbu siyosat universitet hududida tamaki va narkotik vositalardan foydalanishni taqiqlaydi. Bu akademik, turar-joy va dam olish zonalarini, shuningdek, transport vositalarini ham o‘z ichiga oladi. Bu tashabbus ikkilamchi tamaki tutunining sog‘liqqa zararli ta’siridan – astma, nafas yo‘llari infektsiyalari va yurak kasalliklaridan himoya qilishga qaratilgan.
Siyosatni amalga oshirish uchun rektor (talabalar ishlari bo‘yicha) raislik qiladigan, prorektor kotib, bosh tarbiyachilar va talabalar vakillaridan iborat maxsus qo‘mita tashkil etilgan. Ular kampusda tamakisiz muhitni nazorat qiladi. Oldini olish choralariga ma’lumot beruvchi kampaniyalar, elektron sigaretlar ustidan nazorat va talabalar hamda xodimlar tomonidan ushbu siyosatga rozilik bildirilishi kiradi.
Ushbu siyosat buzilgan taqdirda, universitetning odob-axloq qoidalarini buzgan deb hisoblanadi va qattiq intizomiy choralar ko‘riladi. Har bir a’zoning shikoyat qilish huquqi bor, maxsus komissiya buzilish holatini o‘rganadi. Tashrif buyuruvchilar ushbu siyosatni buzgan taqdirda, kampusdan chiqib ketishga majbur qilinadi, pudratchilar esa doimiy buzilish holatida shartnomasidan mahrum bo‘lishi mumkin (https://tuit.uz/tuits-smoke-free-policy).
Shuningdek, universitet psixologi Sobitova xonim orqali xodimlar ham ruhiy salomatlik bo‘yicha yordam olishlari mumkin. U o‘qituvchi va xodimlarga maslahat va yordam ko‘rsatadi, bu orqali kampus jamoasining umumiy salomatligini qo‘llab-quvvatlaydi (https://t.me/tuituz_official/12151).

СОТРУДНИЧЕСТВО И МЕДИЦИНСКИЕ УСЛУГИ
Университет через свой медицинский отдел сотрудничает для улучшения здоровья и благополучия. Этот отдел предоставляет экстренную медицинскую помощь и реабилитационные услуги студентам и преподавателям. Врачи регулярно повышают квалификацию в медицинских центрах и ассоциациях. 56-я семейная поликлиника, прикреплённая к университету, предлагает базовые медицинские услуги специально для студентов и преподавателей. Она оказывает специализированную помощь в различных медицинских направлениях, используя современные лабораторные методы диагностики. Поликлиника оснащена современными технологиями и проводит рентгенографические, функциональные, ультразвуковые и другие обследования. Благодаря команде высококвалифицированных специалистов поликлиника обеспечивает комплексный уход, включая консультации, лечение и лабораторные исследования. Это сотрудничество укрепляет стремление университета поддерживать здоровье и благополучие своего сообщества (https://tuit.uz/en/universitet-tibbiyot-bolimi).
Университет активно участвует в программах по улучшению здоровья и благополучия в местном сообществе. Эти инициативы включают волонтёрские программы студентов, направленные на различные аспекты здоровья, в том числе спорт и физическую активность. Особенно примечательно, что среди 92 высших учебных заведений Ташкента мини-футбольная команда нашего университета, состоящая из студентов, заняла почётное третье место в «Олимпиаде Пяти Инициатив». Этот успех подчёркивает нашу приверженность развитию физической активности и командного духа среди студентов.
Благодаря таким инициативам студенты не только получают ценный опыт, но и вносят позитивный вклад в сообщество, организуя фитнес-мероприятия и кампании по информированию о здоровье. Университет, вовлекаясь в общественную деятельность, способствует общему улучшению общественного здоровья и развитию культуры благополучия в регионе (https://t.me/tuituz_official/16463).
https://tuit.uz/en/universitet-sport-kompleksi
Университет предоставляет спортивные сооружения для местного населения. Доступ организован по расписанию в двух спортивных комплексах, как для жителей, так и для местных организаций. Эта инициатива направлена на развитие физической активности и здорового образа жизни среди жителей, способствуя укреплению связи и сотрудничества с сообществом. Доступ к спортивным объектам открыт для таких учреждений, как школа № 9, академический лицей Ташкентского университета информационных технологий, а также для жителей района Бодомзор, что способствует вовлечению населения в спортивную жизнь.
Университет предоставляет доступ к услугам сексуального и репродуктивного здоровья, включая информирование и просвещение. Медицинский отдел предлагает экстренную помощь, реабилитацию и комплексные медицинские услуги, адаптированные под нужды студентов. Кроме того, университет продвигает программы здоровья, направленные на спорт и здоровый образ жизни. Эти инициативы помогают студентам получить необходимые знания и ресурсы для принятия осознанных решений. Интеграция этих услуг в медицинскую программу университета способствует укреплению здоровья и благополучия студентов.
Университет предоставляет студентам поддержку в сфере психического здоровья благодаря работе госпожи Шахнозы Собитовой, заведующей отделом духовного и психологического воспитания (https://tuit.uz/en/manaviy-va-psixologik-tarbiya-bolimi). Под её руководством команда специалистов занимается поддержкой психоэмоционального состояния студентов.
В сотрудничестве с психологами она организует специальные тренинги под лозунгом «Формула мечты и цели». Эти мероприятия способствуют личностному росту и улучшению психического состояния студентов. Также в общежитиях проводятся креативные психологические мероприятия, такие как арт-терапия, помогающие самопознанию и диагностике (https://t.me/tuituz_official/19999).
Кроме того, психологи из ТАТУ и его региональных филиалов впервые провели данные семинары в Ферганском филиале, создавая поддерживающую среду для студентов в стремлении к целям и улучшению психического здоровья.
Политика по отказу от курения в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразми направлена на создание здоровой среды путём запрета курения, а также употребления табачных и наркотических веществ в любой форме. Эта политика, принятая в 2010 году и пересмотренная в 2019 году, распространяется на все учебные, жилые и досуговые зоны, включая транспортные средства. Она играет важную роль в защите здоровья студентов и сотрудников от воздействия пассивного курения, которое может вызвать астму, инфекции дыхательных путей и болезни сердца.
Ответственность за реализацию политики лежит на специально созданном комитете, в состав которого входят проректор по работе со студентами (председатель), вице-проректор (секретарь), старшие кураторы и студенческие представители. Комитет осуществляет контроль за соблюдением политики. Среди мер — кампании по повышению осведомлённости, контроль за использованием электронных сигарет и обязательное согласие с политикой для всех новых студентов и сотрудников.
Любое нарушение рассматривается как нарушение внутреннего кодекса поведения и влечёт за собой строгие дисциплинарные меры. Жалобы могут подавать все члены сообщества университета. Посетители, нарушившие политику, будут обязаны покинуть кампус, а подрядчики, систематически нарушающие правила, рискуют лишиться контракта (https://tuit.uz/tuits-smoke-free-policy).
Сотрудники университета также имеют доступ к психологической поддержке через услуги психолога госпожи Собитовой. Она предоставляет консультации преподавателям и сотрудникам, помогая справляться с ментальными трудностями и укрепляя общее благополучие внутри университетского коллектива. Эта инициатива отражает стремление университета к созданию благоприятной и поддерживающей среды (https://t.me/tuituz_official/12151).