UMRBOYLIGI DAVOMIDA TAʼLIM CHORALARI
Toshkent axborot texnologiyalari universiteti (TATU) talaba bo‘lmaganlar uchun bepul ta’lim resurslarini taqdim etadi, jumladan, kompyuterlar, kutubxona xizmatlari va onlayn kurslar. Masalan, 2023-yil 9–21-oktabr kunlari TATU Erasmus+ SPACECOM loyihasi doirasida “Kosmik tizimlar va aloqa muhandisligiga alohida e’tibor bilan ITS asoslari” mavzusida onlayn IT kursini tashkil etdi. Bu kurs barcha qiziqqanlar uchun ochiq bo‘lib, Avstriyaning Klagenfurt universiteti professori, Dr. Jean Chamberlain Chedjou tomonidan o‘qitildi (https://tuit.uz/post/a-special-focus-on-space-systems-and-communication-engineering). Shuningdek, https://uzjurnal.uz platformasi orqali uchta jurnal maqolalarini bepul yuklab olish imkoni mavjud bo‘lib, bu keng jamoatchilik uchun ta’lim imkoniyatlarini yanada oshiradi.
Toshkent axborot texnologiyalari universiteti (TATU) keng jamoatchilik uchun ochiq bo‘lgan tadbirlarni, jumladan, ochiq ma’ruzalar va jamiyat uchun ta’limiy tadbirlarni tashkil qiladi. Masalan, 2020-yil 6-oktabrdagi PQ-4851-sonli Prezident qaroriga muvofiq, maktablarda ta’lim sifati va oliy o‘quv yurtlariga kirish darajasini oshirish maqsadida OTMlar maktablar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘ymoqda.
Xususan, TATU jamoasi Yunusobod tumanidagi maktablarda ta’lim sifatini oshirishda yordam bermoqda. Joriy yil 4-dekabr kuni TATU rektori Sarvar Babaxodjayev tumandagi 9-maktabga tashrif buyurib, o‘qituvchilar bilan suhbat o‘tkazdi. TATUda matematika, fizika va ingliz tili bo‘yicha bepul to‘garaklar tashkil etildi.
https://t.me/tuituz_official/2129
Bundan tashqari, 2022–2023 o‘quv yili davomida Yunusobod tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limiga qarashli umumiy o‘rta ta’lim maktablarida ijtimoiy himoyaga muhtoj, yetim, ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash dasturlarida ro‘yxatda turgan bitiruvchilar uchun bepul tayyorlov mashg‘ulotlari yo‘lga qo‘yildi.
https://t.me/tuituz_official/14668
2023-yil 6-mart kuni Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Toshkent viloyatidagi Axborot texnologiyalari texnikumida seminar va mahorat darslarini tashkil etdi. AKT sohasidagi professor-o‘qituvchilar tomonidan olib borilgan ushbu tadbirlar kasb-hunar ta’limini qo‘llab-quvvatlash maqsadida savol-javob shaklida tashkil etildi.
https://t.me/tuituz_official/16984
TATU keng jamoatchilik uchun ochiq ta’limiy tadbirlar, jumladan, ijro etuvchi ta’lim dasturlari va kasbiy tayyorlov mashg‘ulotlarini tashkil qiladi. Masalan, O‘zbekistonda Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari (AKT) sohasi bo‘yicha IT ustozlari uchun bepul seminar kurslari tashkil etilgan. Ushbu dasturlar IT sohasidagi mutaxassislarning bilim va ko‘nikmalarini oshirishga qaratilgan.
Toshkent axborot texnologiyalari universiteti keng jamoatchilik uchun ochiq ta’limiy tadbirlarni, jumladan, ijro etuvchi ta’lim dasturlari va kasbiy tayyorlov mashg‘ulotlarini tashkil qiladi. Masalan, ta’lim jarayonini samarali tashkil etish va talabalarning universitet hayotiga moslashuvini qo‘llab-quvvatlash maqsadida, tutorlar uchun “Tutor va psixolog hamkorligi”, “Talabalarning psixologik holati” va “Birinchi bosqich talabalarning moslashuvi” kabi mavzularda seminar va treninglar o‘tkazildi. Ushbu seminarlar tutorlarning ko‘nikmalarini rivojlantirish va talabalarga ko‘proq yordam ko‘rsatishni maqsad qilgan. https://t.me/manaviyat_tuit_uz/10014
TATU har qanday shaxs – irqi, dini, nogironligi, immigratsion holati yoki jinsidan qat’i nazar – ta’limiy faoliyatda ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘lishini kafolatlovchi siyosatga ega. Universitet inklyuzivlik va tenglik tamoyillariga sodiq bo‘lib, turli guruhlarning dastur va tadbirlarda ishtirok etishi uchun imkoniyatlar yaratishga intiladi.
Kengroq imkoniyatlar yaratish uchun, TATU masofadan turib qatnashish imkonini beruvchi virtual seminarlar, madaniy xilma-xillikni qo‘llab-quvvatlovchi ko‘p tilli yordam va nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun maxsus resurslarni ishlab chiqishni ko‘zda tutadi. Bundan tashqari, jamoat tashkilotlari bilan hamkorlik orqali kam vakillik qilinadigan guruhlarga ham ta’lim xizmatlarini yetkazish imkonini beradi.
TATU 2013-yilda qabul qilingan va 2018-yilda yangilangan inklyuzivlik siyosatiga ega. Ushbu siyosat barcha shaxslar, jumladan, talaba, xodim va tashrif buyuruvchilarning teng imkoniyatlarga ega bo‘lishini kafolatlaydi. Universitet diskriminatsiyasiz, xavfsiz va ochiq muhit yaratishga intiladi. Mazkur siyosat kutubxona, teatr va sport zali kabi obyektlardan foydalanuvchi tashrif buyuruvchilarga ham tatbiq qilinadi (https://tuit.uz/activities-accessible-policy).

МЕРЫ ПО ОБЕСПЕЧЕНИЮ ОБУЧЕНИЯ В ТЕЧЕНИЕ ВСЕЙ ЖИЗНИ
Ташкентский университет информационных технологий (TUIT) предоставляет бесплатный доступ к образовательным ресурсам для лиц, не являющихся студентами, включая компьютеры, библиотечные фонды и онлайн-курсы. Например, с 9 по 21 октября 2023 года TUIT провёл онлайн-курс по ИТ на тему «Основы ITS с особым акцентом на космические системы и инженерную связь» в рамках проекта Erasmus+ SPACECOM. Курс был открыт для всех желающих и преподавался профессором Жаном Чемберленом Чеджу из Университета Клагенфурта (Австрия) (https://tuit.uz/post/a-special-focus-on-space-systems-and-communication-engineering). Кроме того, платформа https://uzjurnal.uz позволяет свободно скачивать статьи из трёх научных журналов, расширяя образовательные возможности для широкой публики.
TUIT организует мероприятия, открытые для широкой общественности, включая открытые лекции и образовательные встречи. Например, в соответствии с Постановлением Президента ПҚ-4851 от 6 октября 2020 года, направленным на повышение качества школьного образования и уровня поступления в вузы, университеты Узбекистана налаживают партнёрство со школами.
В частности, команда TUIT оказывает помощь школам Юнусабадского района в повышении качества образования. 4 декабря текущего года ректор TUIT Сарвар Бабаходжаев посетил школу №9 и провёл беседу с учителями. В TUIT также были организованы бесплатные кружки по математике, физике и английскому языку.
https://t.me/tuituz_official/2129
Кроме того, в 2022–2023 учебном году в общеобразовательных школах Юнусабадского района были организованы бесплатные подготовительные занятия для выпускников, нуждающихся в социальной защите, сирот и учащихся, состоящих на учёте в социальных программах, чтобы обеспечить им доступ к качественному образованию.
https://t.me/tuituz_official/14668
6 марта 2023 года TUIT организовал семинары и мастер-классы в Ташкентском техническом колледже информационных технологий. Преподаватели ИКТ провели дискуссии и сессии вопросов и ответов в поддержку профессионального образования, в соответствии с указаниями Министерства высшего образования.
https://t.me/tuituz_official/16984
TUIT проводит образовательные мероприятия, открытые для широкой публики, включая программы дополнительного образования и профессиональной подготовки. Например, были организованы бесплатные семинары для преподавателей ИКТ, направленные на повышение квалификации специалистов в области информационных технологий.
TUIT организует открытые мероприятия, включая программы повышения квалификации и профориентации. В частности, в целях эффективной организации учебного процесса и адаптации студентов к университетской жизни были проведены семинары и тренинги для тьюторов по темам: «Сотрудничество тьютора и психолога», «Психологическое состояние студентов» и «Адаптация первокурсников». Эти мероприятия направлены на развитие профессиональных навыков тьюторов и предоставление лучшей поддержки студентам. https://t.me/manaviyat_tuit_uz/10014
TUIT проводит политику, обеспечивающую равный доступ ко всем образовательным мероприятиям для всех, независимо от этнической принадлежности, религии, инвалидности, иммиграционного статуса или пола. Университет активно работает над созданием инклюзивной среды, в которой различные группы могут участвовать в программах и мероприятиях.
Для расширения доступности TUIT может внедрять инновационные инициативы, такие как виртуальные семинары для удалённого участия, многоязычная поддержка и адаптированные ресурсы для лиц с инвалидностью. Также партнёрство с общественными организациями помогает охватить недостаточно представленные группы, обеспечивая каждому возможность воспользоваться образовательными предложениями университета.
TUIT придерживается всеобъемлющей политики равного доступа, которая была утверждена в 2013 году и обновлена в 2018 году для повышения её эффективности. Университет стремится к созданию инклюзивного и разнообразного сообщества, предоставляя равные возможности для студентов, сотрудников и посетителей. В рамках данной политики обеспечивается безопасная и открытая среда, свободная от дискриминации, с учётом потребностей различных групп. Она также распространяется на гостей университета и касается всех объектов, включая библиотеку, театр и спортивный центр (https://tuit.uz/activities-accessible-policy).