Assalomu alaykum, Muhtaram ustozlar!
Albatta, oʻtayotgan har bir yil bizga umr va vaqt qadrini yanada chuqurroq his etishimizga, amalga oshirayotgan ishlarimizni sarhisob qilishimizga koʻzgu, kelajak rejalarimizni tuzishga, ustuvor maqsadlarimizni aniqlab olishimizga turtki boʻladi.
Ortda qolayotgan bir yil nafaqat Respublikamiz, balki butun dunyo hamjamiyatida sinovli yil boʻldi, desak adashmaymiz. Anglab turganingizdek, koronavirus pandemiyasi dunyo davlatlari, xususan, mamlakatimiz iqtisodiy, ijtimoiy holatiga ham oʻzining katta taʼsirini koʻrsatdi.
Ammo mana shunday sinovli yilda hamjihat boʻlib, bir yoqadan bosh chiqarib tom maʼnoda insoniylik tuygʻularimizni namoyon etdik, desak mubolagʻa boʻlmaydi!
Jonajon diyorimiz Oʻzbekiston Respublikasi mustaqilligining 29 yilligi munosabati bilan oʻtkazilgan tantanadagi Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning tabrik nutqida taraqqiyotimizning maqsadi Uchinchi Renessans boʻlishi lozimligini taʼkidladi. Mazkur strategik gʻoya oʻzining ulugʻvorligi, milliy yuksalish barcha jabhalarda qanday umumiy maqsadni koʻzlamogʻi zarurligini koʻrsatadi. Amalda davlat rahbari taraqqiyotning hozirgi bosqichida Oʻzbekiston milliy gʻoyasining yangi va aniqlashtirilgan mazmunini ifodaladi.
Kuni kecha muhtaram Prezidentimizning Parlamentga Murojaatnomasida 2021-yil — “Yoshlarni qoʻllab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili“ deb nomlash taklif etildi. Bu esa mamlakatimizning barcha talaba-yoshlariga qaratilayotgan yuksak eʼtibor deb qarasak boʻladi.
Zotan, oʻzgarishlar davrida ekanmiz, bu jarayonni axborot texnologiyalarisiz tasavvur qilib boʻlmaydi. Yurtboshimiz ham har bir nutqida zamonaviy texnologiyalarning mamlakatimiz rivojida qachalik ahamiyatli ekanligiga alohida toʻxtalib oʻtmoqda.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti esa bugungi kunda respublikadagi axborot texnologiyalari sohasida kadrlar tayyorlaydigan tayanch oliy taʼlim muassasasi hisoblanadi.
Shu boisdan, yildan yilga universitetimizda tahsil olishni istayotgan yoshlarimizning safi koʻpayib bormoqda. Misol tariqasida aytishimiz mumkinki, 2019/2020 oʻquv yilida universitetga jami 15 843 nafar abituriyent hujjat topshirgan boʻlsa, 2020/2021 oʻquv yilida 25 957 nafar abituriyent oʻqishga kirish uchun hujjat topshirgan. Joriy oʻquv yilida 2019-yilga nisbatan 10 114 nafar yoki qariyb 40% koʻp hujjat qabul qilindi. Bu juda quvonarli hol, albatta!
Ayni vaqtda universitetda jami 8 500 dan ziyod talaba tahsil olmoqda.
Universitetimiz professor-oʻqituvchilari 2020-yilda ilmiy yoʻnalishda ham koʻpgina yutuqlarga erishdi. Xususan, ilmiy maqolalarni SCOPUS bazasiga kiritilishi 1,5 barobarga oshdi. Bu oʻz navbatida TATUda ilmiy salohiyat oshib borayotganidan dalolat beradi.
2020/2021 oʻquv yilidan universitet magistraturasiga 22 ta mutaxassislik: Kompyuter grafikasi va dizayn, Kompyuter ilmlari va dasturlash texnologiyalari, Geoaxborot tizimlari va texnologiyalari, Maʼlumotlar ilmi (Data Science), Sunʼiy intellekt, Optik tolali tarmoqlar texnik ekspluatatsiyasi, Multiplikatsion filmlar texnologiyalari, Sunʼiy yoʻldoshli aloqa tizimlari kabi yangi mutaxassisliklarga qabul amalga oshirildi.
COVID-19 koronavirus pandemiyasi sababli joriy etilgan karantin davrida talabalarning masofadan turib tahsil olishlari uchun masofaviy taʼlim tizimi (tuit.uz, moodle.tuit.uz, Ims.tuit.uz) ishga tushirilgan.
2020-2021-oʻquv yili qabulida oliy taʼlim muassasalarining bakalavriat taʼlim yoʻnalishlari uchun test sinovlarini oʻtkazish rejalashtirilgan binolarning geomanzilini koʻrsatib beradigan “ImtihonGo” nomli maxsus mobil ilova ishlab chiqildi. Ushbu ilova abituriyentlar tomonidan oʻn mingdan ortiq yuklab olindi.
Universitet professor-oʻqituvchilari tomonidan Davlat imtihonlarini shaffofligini taʼminlash maqsadida barmoq izi identifikatsiyasi yordamida pasport egasi haqiqiyligini aniqlaydigan maxsus uskuna yaratildi.
Shu oʻrinda yil davomida talabalarimiz erishgan yutuqlarni ham taʼkidlab oʻtmaslikning iloji yoʻq. Xususan, “ROBOT.UZ-2020” respublika tanlovida, Britaniya Kengashi va London Metropolitan universiteti tomonidan Sreative Spark global dasturida doirasida tashkil etilgan Big Idea Challenge xalqaro tanlovida, “mGovAward” davlat xizmatlari mobil ilovalarini yaratish boʻyicha tanlovida, Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan tashkil etilgan “TechnoWays” texnologik rivojlanish marafonining II mavsumida universitetimiz talabalari muvaffaqiyatli ishtirok etib gʻolib boʻlishdi!
Albatta, talabalarimizning bunday katta yutuqlarga erishishida universitet professor-oʻqituvchilarining oʻrni va mehnati beqiyos.
Oʻylaymanki, kirib kelayotgan 2021-yil bundan ham katta yutuqlarga, bundan ham koʻp fayzli ishlarga boy boʻladi.
Oldingizga qoʻygan ulkan maqsadlarga erishishingizda sizga doimo kuch-gʻayrat, omad va zafarlar tilaymiz. Yuqori natijalarni qayd etishingizda universitet rahbariyati, professor-oʻqituvchilari oʻzlarining bor bilim va salohiyatini safarbar etadi.
Hurmatli professor-oʻqituvchilar!
Universitetda tahsil olayotgan talabalarimiz bugungi jahon mehnat bozoriga axborot texnologiyalari boʻyicha raqobatbardosh kadrlar boʻlib yetishishida, jonajon vatanimizning ravnaqiga oʻzining beminnat hissasini qoʻshishida sizning oʻrningiz katta. Bu yoʻlda sizga doimo kuch-gʻayrat tilayman!
Yana bir bor sizlarni, siz orqali barcha oila aʼzolaringizni kirib kelayotgan yangi 2021-yil bilan chin qalbimdan samimiy tabriklayman! 2021-yil har bir oila, har qaysi xonadonga qut-baraka, baxt va omad olib kelsin!

ПОЗДРАВЛЕНИЕ РЕКТОРА ТУИТ С НОВЫМ ГОДОМ
Позвольте сердечно поздравить вас с наступающим Новым годом. Хочу пожелать здоровья, семейного благополучия и мира вашему дому!
Конечно же, каждый уходящий год позволяет глубже осознать ценность жизни и времени, подвести итоги проделанной работы, составить планы и определить приоритетные цели на будущее.
Уходящий год был очень сложным не только для нашей страны, но для всего мирового сообщества в целом. Очевидно, пандемия коронавируса оказала значительное влияние  на экономическое, социальное положение в мире, в том числе и в Узбекистане.
Но, несмотря на все это, мы смогли достойно преодолеть трудности, проявив самоотверженность и сплоченность!
В поздравительной речи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, посвященной 29-летию Независимости нашей страны, отмечалось, что в Узбекистане закладывается фундамент новой эпохи Возрождения – Третьего Ренессанса. Данная стратегическая концепция своей величественностью охватывает все сферы жизни общества. Глава нашего государства выразил в этой инициативе новую форму и сущность национальной идеи на современном этапе развития Узбекистана.
29 декабря 2020 года, выступая с посланием к Парламенту, Президент Шавкат Мирзиёев предложил объявить 2021 год Годом поддержки молодежи и укрепления здоровья населения. Это свидетельствует о пристальном внимании к нуждам студенческой молодежи.
Мы живем в эпоху великих преобразований, которую невозможно представить без информационных технологий. Глава нашего государства в каждом своем выступлении отмечает значимость современных технологий для развитии страны.
Как известно, на сегодняшний день Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий является базовым высшим образовательным учреждением по подготовке кадров в сфере информационных технологий в Республике.
Наверное поэтому желающих поступить в наш университет с каждым годом становится все больше и больше. К примеру, если в 2019-2020 учебном году в ТУИТ подали документы 15 843 абитуриентов, то уже в этом учебном году численность абитуриентов нашего университета составила 25 957 человек, что на 10 114 человек или на 40% больше, чем в предыдущем году. Это, конечно же, не может не радовать нас!
В настоящее время в университете обучается более 8 500 студентов.
В 2020 году преподаватели нашего университета добились впечатляющих успехов на научном поприще. В частности, в 1,5 раза увеличилось количество научных публикаций в базе SCOPUS. В свою очередь, это свидетельствует о повышении научного потенциала ТУИТ.
Начиная с 2020/2021 учебного года, осуществляется прием студентов по 22 новым специальностям магистратуры: Компьютерная графика и дизайн, Компьютерные знания и технологии программирования, Геоинформационные системы и технологии, Наука о данных (Data Science), Искусственный интеллект, Техническая эксплуатация волоконно-оптических сетей, Технологии мультипликационных фильмов, Системы спутниковой связи и др.
В связи с внедренным карантином в условиях пандемии COVID-19 для удобства студентов была запущена система дистанционного обучения (tuit.uz, moodle.tuit.uz, Ims.tuit.uz).
Разработано специальное мобильное приложение “ImtihonGo”, предназначенное для поиска геолокации зданий, в которых проводятся вступительные тестовые экзамены для приема в бакалавриат вузов Узбекистана в 2020-2021 учебном году. Данное приложение было скачено более десяти тысяч раз.
Кроме того, в целях обеспечения прозрачности государственных экзаменов преподавателями университета было разработано специальное устройство, идентифицирующее личность владельца паспорта по отпечаткам пальцев.
Следует отметить также, что в течение этого года наши студенты добились невероятных успехов. В частности, студенты ТУИТ приняли участие и стали победителями ряд международных и Республиканских конкурсов, в частности международного конкурса Big Idea Challenge, организованного British Council и London Metropolitan University (Великобритания), в рамках глобальной программы Creative Spark, конкурса по созданию мобильных приложений для сферы государственных услуг “mGovAward”, II сезона марафона технологического развития «TechnoWays», организованного Министерством инновационного развития Республики Узбекистан!
Конечно же, достижения студентов не были бы возможны без самоотверженного труда наставников нашего университета.
Надеемся, что наступающий 2021 год принесет нам еще больше успехов, свершений и прорывов.
Желаю вам сил, целеустремленности и удачи в достижении ваших целей. Хочу вас заверить, что руководство, все преподаватели и сотрудники нашего университета приложат все усилия, создадут все условия для реализации ваших возможностей, для осуществления всех ваших идей.
Уважаемые профессора и преподаватели!
Бесценен ваш вклад в подготовку специалистов в сфере информационных технологий, конкурентоспособных на мировом рынке труда, в развитие нашей страны. Желаю вам крепкого здоровья и сил на этом пути!
Пользуясь случаем, искренне поздравляю вас и ваших близких с наступающим Новым 2021 годом! Пусть в 2021 году в каждом доме, в каждой семье будут царить счастье, благополучие и мир!