Muhtaram Prezidentimiz Sh.Mirziyoyevning 357-son qarorlari bilan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetini tayanch ilm-fan va ta’lim klasteriga aylantirish, global mehnat bozori talablaridan kelib chiqib raqobatbardosh kadrlar tayyorlash bo‘yicha qator vazifalar belgilangan. Mazkur vazifalarning ijrosi hamda mamlakatimizdagi yoshlarga oid davlat siyosatining natijasi sifatida 2022-yil 23-sentabr kuni Universitetning yana bir yangi o‘quv binosi foydalanishga topshirildi.
🏛Bugun tashkil etilgan yangi o‘quv binoning ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.Shermatov boshchiligida Vazirlikning mutasaddi xodimlari, AKT soha korxonalari va tashkilotlarining rahbarlari ishtirok etdilar.
👩🏻🎓🧑🏻🎓Talaba yoshlar bilan uchrashuv jarayonida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.Shermatov “Yangi o‘quv binosini ochishdan maqsad yoshlarning bilim olishlari, kelgusida AKT sohasini yanada rivojlantirishlari uchun qulay shart sharoitlar yaratish ekanligini ta’kidlab o‘tdi”.
🏛Ushbu yangi bino talaba yoshlarning ta’lim-tarbiya va tadqiqot faoliyatlari uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochadi. TATUning Kompyuter injiniringi fakulteti uchun mo‘ljallangan mazkur 2 ta 9 qavatli bino 1500 talabalarga dars mashg‘ulotlarini tashkil etishga mo‘ljallangan. Bino zamonaviy talablariga javob beradigan 7 ta maʼruza xonasi, 21 ta o‘quv xonasi, 9 ta kompyuter sinfini o‘z ichiga oladi. Shuningdek, talabalarning darslardan bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish uchun WiFi bilan taʼminlangan relaks va self stadi hududlar yaratilgan.
🔹Ochilish marosimi yakunida universitetning Kompyuter injiniringi fakultetini rivojlantirish konsepsiyasi taqdim etildi va u AKT vaziri Sh.Shermatov va soha korxonalari rahbarlari ishtirokida muhokama qilindi. Ushbu yaratilayotgan keng imkoniyatlar va tashkil etilayotgan klasterda dunyoning yirik kompaniyalari, autsorsing eksportyorlari talablariga javob beradigan mutaxassislarni tayyorlashni yo‘lga qo‘yish yuzasidan fikr almashinildi. Bundan tashqari, yoshlarning IT sohasidagi startap loyihalarini rivojlantirish, yoshlar o‘rtasida hakatonlar, ishlanmalar ko‘rgazmasi va boshqa tadbirlar muntazam o‘tkazish uchun mazkur yangi bino o‘ziga xos ekotizimni ta’minlashiga alohida to‘xtalib o‘tildi.
✅Foydalanishga topshirilgan yangi o‘quv bino mamlakatimiz AKT sohasi rivoji uchun oʼz hissasini qo‘shadigan, zamonaviy fikrlaydigan kreativ yoshlarni tayyorlashga hizmat qiladi.

Согласно постановлению №357 президента Ш.Мирзиёева определен ряд задач по трансформации Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий в базовый научно-образовательный кластер по подготовке конкурентоспособных кадров, соответствующих требованиям мирового рынка труда. 23 сентября 2022 года в результате реализации поставленных задач и государственной политики в отношении молодежи, в нашей стране сдан в эксплуатацию еще один новый учебный корпус Университета.
Сегодня в торжественной церемонии открытия нового учебного корпуса, под руководством министра развития информационных технологий и связи Ш. Шерматова приняли участие официальные сотрудники Министерства, руководители предприятий и организаций ИКТ.
В ходе встречи со студентами министр развития информационных технологий и связи Ш.Шерматов подчеркнул, что цель открытия нового учебного корпуса – создание благоприятных условий для обучения молодежи и дальнейшего развития сферы ИКТ в будущем.
Новое здание откроет перед молодыми студентами двери новых возможностей для образовательной и исследовательской деятельности. Два 9-х этажных здания, предназначенные для факультета вычислительной техники ТУИТ, рассчитаны на 1500 студентов. В здании отвечающих современным требованиям 7 лекционных аудиторий, 21 учебный кабинет, 9 компьютерных аудиторий. Также для студентов свободного от занятия времени созданы зоны отдыха wifi
В завершение церемонии открытия была представлена концепция развития факультета вычислительной техники университета и обсуждена она с участием министра ИКТ Ш. Шерматова и руководителей отраслевых предприятий. Состоялся обмен мнениями о подготовке специалистов, отвечающих требованиям крупнейших мировых компаний и аутсорсинговых экспортеров в этом широком спектре возможностей и создаваемом кластере.
Кроме того, особое внимание было уделено тому, что в новом учебном здании предусмотрена уникальная экосистема для развития разработок, стартап-проектов и других мероприятий в сфере IT.
Введенный в эксплуатацию новый учебный корпус послужит обучению современной мыслящей творческой молодежи, которая будет способствовать развитию ИКТ-сектора нашей страны.