Globallashuv davri deb nomlangan XXI asrning 20 yili boshlanishi bilan COVID-19 koronavirusi tarqalishi, mart oyidan boshlab dunyoning barcha davlatlarida, jumladan Oʻzbekistonda ham mobillikdan cheklanish va yakkalangan xolda ishlashga majbur boʻlgan chegaralanishlarni yuzaga keltirdi. Koronavirus bilan bogʻliq krizis universitetlardagi nafaqat taʼlim tizimiga, shu bilan birga milliy miqiyosdagi va xalqaro miqiyosdagi ilmiy va xamkorlik loyihalari rejasiga ham bir muncha oʻz taʼsirini oʻtkazmasdan qolmadi.
Bugungi kunda Muhammad al Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetidagi ERASMUS+ dasturi doirasidagi barcha loyihalar (talabalar va professor oʻqituvchilarning mobilligidan tashqari) oʻz rejalari doirasida ish faoliyatini olib borishmoqda. 2020-yil 16-iyun kuni UNICAC loyihasi doirasid,- Sevilya universiteti (Ispaniya) - koordinator, Turin universiteti (Italiya), LAUREA universitei (Finlyandiya), Muxammad al - Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti (TATU), Mirzo Ugugʻbek nomidagi Oʻzbekiston milliy universiteti (OʻzMU), Xorog davlat universiteti (Tojikiston), Xoʻjand iqtisodiyot va savdo instituti (Tojikiston), hamda Xitoy xalq respublikasidan 3 ta universitet - Shinjon universiteti, Shimoliy - gʻarbiy politexnika universiteti va Shimoliy - gʻarbiy oʻrmon va qishloq xoʻjaligi universitetlari ishtirogida videokonferensiya boʻlib oʻtdi.
Virtual uchrashuv davomida xamkorlar bilan markaziy Osiyo va Xitoy universitetlari oʻrtasida Xalqaro aloqalar va Xalqaro munosabatlarni tashkillashtirish va boshqarish tizimini yaratish boʻyicha qilinishi muhokama qilindi.
Loyihaning eng asosiy yoʻnalishlarda biri boʻlgan talabalar va professor oʻqituvchilarning universitetlar oʻrtasidagi mabilligini taʼminlash va magistr talabalarga masofaviy maslaxatlar tashkil qilish va PhD larga ilmiy rahbarlik tashkil qilish masalalari muhokama qilindi. Videokonferensiyada yuqoridagi faoliyatni doimiy boshqarish va nazorat qilish uchun maxsus “Tarmoq” shakllantirish, ushbu tarmoqni shakllantirishda va boshqarish rejasini yaratishda TATU masʼul boʻlishi kelishib olindi.

Виртуальная встреча в рамках проекта Unicac
С началом 20 года XXI века, который по праву называют веком глобализации, в связи с распространением COVID-19, начиная с марта во всем мире, в частности в Узбекистане, были приняты вынужденные решения по ограничению мобильности и введению режима самоизоляции. Кризис, связанные с коронавирусом, повлиял не только на систему образования в университете, но и на планы совместных научных проектов на национальном и международном уровнях.
В настоящее время все проекты в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий (за исключением мобильности студентов и преподавателей) в рамках программы ERASMUS+ осуществляются в соответствии с намеченными планами. 16 июня 2020 года состоялась видеоконференция с участием представителей университета Севилья (Испания), Туринского университета (Италия), университета LAUREA (Финляндия), Ташкентского универистета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий (ТУИТ), Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека  (НУУз), Хорогского государственного университета (Таджикистан), Ходжентского института экономики и торговли (Таджикистан), а также 3 университета из Китайской Народной Республики – университет Shinjon, Северо-западный политехнический университет и Северо-западный университет лесного и сельского хозяйства.
В ходе виртуальной встречи обсуждались вопросы создания система организации и управления международными связями и международными отношениями между университетами Центральной Азии и Китая.
Кроме того, обсуждались вопросы обеспечения академической мобильности студентов и преподавателей, организация дистанционных консультаций для магистрантов и научного руководства PhD. Для осуществляения контроля и управления деятельности по вышеназванным вопросам было достигнуто соглашение о специальной «Сети», ответственным по ее созданию стал ТУИТ.