Olimlar dronlarni fikr kuchi bilan boshqarish uchun neyroshlem ishlab chiqdilar. Kelajakda ushbu texnologiya harbiylar, quruvchilar, geologlar va nogironlar tomonidan talab qilinishi mumkin.
Kelajakda ushbu texnologiya harbiylar, quruvchilar, geologlar va nogironlar tomonidan talab qilinishi mumkin.
B.A. Trapeznikova (IPU RAS) nomidagi Boshqaruv muammolari instituti olimlari va Voronej davlat universiteti (VSU) dronlarni fikr kuchi, aniqrog‘i, elektr miya signallari yordamida boshqara oladigan qurilma yaratdi.
Qurilma dubulg‘a, tank dubulg‘asi yoki qalpoqchaga o‘rnatilishi mumkin bo‘lgan neyro-naushnik va smartfon uchun maxsus ilovadan iborat. Bundan tashqari, ensefalogrammani olib tashlash uchun qopqoq yoki jel kerak emas, bu hatto dala va ekstremal sharoitlarda ham "neyrokaska"dan foydalanishga imkon beradi.
“Quruq elektrod dubulg‘aga yoki qalpoqchaga o‘rnatiladi. Mobil qurilma uchun elektr signallarini qabul qiluvchi, ularning shifrini ochadigan, dron yoki boshqa uchuvchisiz qurilmani boshqarish buyruqlariga talqin qiluvchi maxsus ishlab chiqilgan dastur mavjud. Biz dubulg‘a kiygan odamning turli ruhiy holatini ham ko‘rishimiz mumkin” - XI RAS katta ilmiy xodimi Daniyar Volf.
Ishlab chiquvchilarning qayd etishicha, bu orqali nafaqat dron, balki avtomobil, qayiq, samolyot va hatto kosmik kemani ham boshqarish mumkin. Bundan tashqari, obyektga nafaqat fikr kuchi bilan, balki bir qarash bilan ham buyruq berish mumkin bo‘ladi. Masalan, dronni uchirish uchun uch marta ko‘zni pirpiratishingiz mumkin. Dron oldinga uchishi uchun esa operator bunday buyruqni juda ehtiyotkorlik bilan berishi kerak. Mobil ilova yordamida operatordan obyektga uzatiladigan signal darajasini sozlashingiz mumkin.
Ixtirochilarning fikricha, kelajakda bu texnologiya harbiylar, quruvchilar, geologlar va nogironlar tomonidan talab qilinishi mumkin. Biroq, u o‘yin interfeyslari uchun ko‘proq mos keladi.
Agar neyron dubulg‘alarni yaratuvchilar o‘z maqsadlariga erisha olsalar, u holda texnologiya boshqa neyron interfeyslarni ishlab chiqishda, masalan, kompyuterni masofadan boshqarish uchun ishlatilishi mumkin.

Ученые разработали нейрошлем для управления дронами силой мысли. В будущем эта технология может понадобиться военным, строителям, геологам, инвалидам.
В будущем эта технология может понадобиться военным, строителям, геологам, инвалидам.
Ученые Института проблем управления имени Б.А. Трапезниковой (ИПУ РАН) и Воронежского государственного университета (ВГУ) создали устройство, способное управлять дронами с помощью силы мысли, а точнее, электрических сигналов мозга.
Устройство состоит из нейрогарнитуры, которую можно прикрепить к каске, танковому шлему или капюшону, и специального приложения для смартфона. Кроме того, для снятия энцефалограммы не нужен чехол или гель, что позволяет использовать «нейрокапсулу» даже в полевых условиях и в экстремальных условиях.
«Сухой электрод крепится к каске или кепке. Существует специально разработанное программное обеспечение для мобильного устройства, которое принимает электрические сигналы, расшифровывает их и переводит в команды для управления дроном или другим беспилотным устройством. Мы также можем видеть разные психические состояния человека в шлеме», — Данияр Вольф, старший научный сотрудник XI РАН.
По словам разработчиков, управлять можно не только дроном, но и автомобилем, лодкой, самолетом и даже космическим кораблем. К тому же управлять объектом можно будет не только силой мысли, но и взглядом. Например, вы можете моргнуть три раза, чтобы запустить дрон. Чтобы дрон летел вперед, оператор должен очень внимательно отдавать такую команду. С помощью мобильного приложения вы можете настроить уровень сигнала, передаваемого от оператора на объект.
По словам изобретателей, в будущем эта технология может понадобиться военным, строителям, геологам и инвалидам. Однако он больше подходит для игровых интерфейсов.
Если разработчики нейронных шлемов добьются успеха, технология может быть использована для разработки других нейроинтерфейсов, таких как удаленное управление компьютером.