Yevropada Erasmus+ dasturi doirasida yana bir uchrashuv
Yurtimizda Yevropa mamlakatlari tajribalarini o‘rganish va taʼlim jarayonlariga qo‘llash bo‘yicha Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti ayni vaqtda ko‘plab xalqaro loyihalarning koordinatori va ijrochi tashkiloti sifatida salmoqli ishlarni amalga oshirib kelmoqda. Ulardan biri Yevropa ittifoqi Erasmus+ dasturining “MechaUZ: o‘zbekistonda Mexatronika va robototexnika bakalavriat taʼlim yo‘nalishini innovatsion g‘oyalar va raqamli texnologiyalar asosida moderinizatsiya qilish” (MechaUZ: Modernization of Mechatronics and Robotics for Bachelor degree in Uzbekistan through Innovative Ideas and Digital Technology) xalqaro loyihasi hisoblanadi.
Loyiha 2020-2023 yillarga mo‘ljallangan bo‘lib, unda O‘zbekiston Respublikasi oliy taʼlim muassasalarining mavjud “Mexatronika va robototexnika” bakalavriat taʼlim yo‘nalishida kadrlar tayyorlash holatini o‘rganish, zamonaviy talab va takliflar asosida yangi taʼlim yo‘nalishini ochish, mavjud taʼlim yo‘nalishlarini moderinizatsiya qilish, o‘quv laboratoriyalarni zamonaviy moddiy-texnik vositalar bilan jihozlash, shuningdek ushbu yo‘nalishda o‘qituvchilarni malakasini oshirish nazarda tutilgan edi.
Yuqorida belgilangan vazifalarni bajarilishini nazorat qilish va o‘qituvchilar malakasini oshirish maqsadida 2022-yil 30-maydan 5-iyungacha bo‘lgan muddatda Litvaning Vilnius shahridagi “Vilnius Gedimino” texnika universitetida (Ma’lumot uchun ushbu universitet QS: butun jahon universitetlar reytingida 2022 yil bo‘yicha 751-800 o‘rinni egallagan) yuzma yuz uchrashuv tashkil etilishi rejalashtirilgan edi va bu uchrashuv kutilganidek joriy yilning 30-may oyida strat oldi. Ushbu uchrashuvda Yevropa davlatlarining 6 ta oliy taʼlim muassasasidan va O‘zbekiston Respublikasining 6 ta Oliy taʼlim muassasasidan hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus taʼlim vazirligidan vakillar ishtirok etmoqda.
- Xalqaro Xellenik universiteti, Gretsiya
- Janubiy-Sharqiy Yevropa tadqiqot markazi, Gretsiya
- Vilnyus Gediminas texnika universiteti, Litva
- Liepaya universiteti, Latviya
- Vidzeme amaliy fanlar universiteti, Latviya
- Viana-du-Kashtelu politexnika instituti, Portugaliya
- Аndijon mashinasozlik instituti, O‘zbekiston
- Toshkentdagi Turin politexnika universiteti, O‘zbekiston
- Farg‘ona politexnika instituti, O‘zbekiston
- Toshkent axborot texnologiyalari universtiteti, O‘zbekiston
- Qarshi muhandislik-iqtisodiyot instituti, O‘zbekiston
- Toshkent davlat texnika universiteti, O‘zbekiston
- Oliy va o‘rta maxsus taʼlim vazirligi, O‘zbekiston
Uchrashuvda O‘zbekistondan jami 35 nafar vakillar, jumladan Toshkent axborot texnologiyalari universitetidan 5 nafar, Kompyuter injiniringi fakulteti dekani Xalimjon Xujamatov, Xalqaro hamkorlik bo‘imi Xalqaro loyihalar bo‘yicha koordinatori Javlonbek Abdujalilov, Ma’lumotlar uzatish tarmoqlari va tizimlari kafedrasi dotsenti Doston Hasanov, Sun’iy intellekt kafedrasi dotsenti Ibrohimbek Yusupov hamda Ma’lumotlar uzatish tarmoqlari va tizimlari kafedrasi doktoranti Yernazar Reypnazarovlar ishtirok etmoqdalar.
Tashrif doirasida Xalqaro hamkorlik ofis direktori Aušra Pelėdienė hamda Fundamental fanlar fakulteti dekani Dalius Mažeika bilan ikki universitet o‘rtasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha uchrashuv o‘tkazish rejalashtirilmoqda.
Shu bilan birga Biomexanika muhandisligi kafedrasi mudiri professor Julius Griškevičius bilan Erasmus+ dasturi doirasida Biotibbiyot muhandisligi ta’lim yo‘nalishini tashkil etish bo‘yicha hamkorlik qilish kelishib olindi.

В ЕВРОПЕ ОЧЕРЕДНАЯ ВСТРЕЧА В ПРОГРАММЕ EURASMUS +
Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий в настоящее время работает в нашей стране в качестве координатора и исполнителя многих международных проектов по изучению и применению опыта европейских стран в образовательном процессе.
Одна из них – Европейского Союза программа Erasmus+ «MechaUZ: Модернизация в Узбекистане программ бакалавриата по мехатронике и робототехнике на основе инновационных идей и цифровых технологий»
Проект рассчитан на 2020-2023 годы, который включает изучение состояния подготовки кадров по действующей программе бакалавриата «Мехатроника и робототехника» высших учебных заведений Республики Узбекистан, открытие новых направлений обучения на основе современных требовании; Планировалась модернизация действующих направлений образования, оснащение учебных лабораторий современными материально-техническими средствами, а также повышение квалификации преподавателей по данному направлению.
В целях контроля за выполнением вышеперечисленных задач и повышения квалификации преподавателей с 30 мая по 5 июня 2022 г. в Техническом университете «Вильнюс Гедимино» в г. Вильнюс, Литва (Для справки, данный университет QS: 2022 751-800 мест) было запланировано проведение очной встречи, которая должна была состояться 30 мая этого года. В заседании принимают участие представители 6 высших учебных заведений стран Европы и 6 высших учебных заведений Республики Узбекистан и Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
Учебные заведения-партнеры в рамках проекта:
• Международный греческий университет, Греция
• Центр исследований Юго-Восточной Европы, Греция
• Вильнюсский технический университет имени Гедиминаса, Литва
• Лиепайский университет, Латвия
• Видземский университет прикладных наук, Латвия
• Политехнический институт Виана-ду-Каштелу, Португалия
• Андижанский институт машиностроения, Узбекистан
• Туринский политехнический университет в Ташкенте, Узбекистан
• Ферганский политехнический институт, Узбекистан
• Ташкентский университет информационных технологий, Узбекистан
• Каршинский инженерно-экономический институт, Узбекистан
• Ташкентский государственный технический университет, Узбекистан
• Министерство высшего и среднего специального образования, Узбекистан
На встрече присутствовали  от Узбекистана 35 представителей, в том числе 5 от Ташкентского университета информационных технологий, декан факультета вычислительной техники Халимжон Худжаматов, координатор международных проектов Жавлонбек Абдужалилов, доцент кафедры сетей и систем данных Достон Хасанов, доцент кафедры искусственного интеллекта Ибрагимбек Юсупов и докторант кафедры сетей и систем передачи данных Ерназар Рейпназаров.
Запланирована встреча  директора Управления международного сотрудничества Аушра Пеледиене, с  деканом  факультета фундаментальных наук Далюс Мажейка, чтобы обсудить международное сотрудничество между двумя университетами.
Также была достигнута договоренность с профессором Юлиусом Гришкевичюсом, заведующим кафедрой биомеханической инженерии, о сотрудничестве в организации кафедры биомедицинской инженерии по программе Erasmus+.