Xitoydagi Beyxang universitetining bir guruh tadqiqotchilari mexanik qanotlarni uchirib uchadigan dron — ornitopterning uchish davomiyligi boʼyicha jahon rekordini oʼrnatdi.
Dron lityum-ion batareyasi bilan ishlaydi, ogʼirligi 1,6 kilogramm va qanotlari ikki metrga teng. Ornitopter 10 m/s tezlikka yerisha oladi.
Qush kabi uchadigan uchuvchisiz samolyot yeng uzoq parvoz qilish boʼyicha jahon rekordini oʼrnatdi
Rekord Pekin chetidagi ochiq maydonda oʼrnatildi, oʼshanda qanotli taxt bir soat, 30 daqiqa va 4,98 soniya davomida havoda qoldi.
Xitoy matbuotiga koʼra, ornitopterning avvalgi yozuvlari yarim soatlik belgidan oshmagan. Tadqiqotchi Chjao Longvey boshchiligidagi guruh 2021 yil oktyabr oyida rekordni yangilash uchun murojaat qildi.
Birinchi ornitopter gʼoyasi 1485 yilda Leonardo da Vinchi bilan paydo boʼlgan. Dastlabki sinovlar paytida xitoylik dron allaqachon 53 daqiqa davomida uchishga muvaffaq boʼldi. Yelektr stantsiyasi va qanot dinamikasini optimallashtirgandan soʼng, uning parvoz xususiyatlari deyarli ikki baravar koʼpaydi.
Ornitopterlar qushlar, koʼrshapalaklar va hasharotlarning parvoziga taqlid qiladi. Xitoylik tadqiqotchining soʼzlariga koʼra, ushbu turdagi texnologiyalarning rivojlanishi samolyotlarning yangi innovatsion modellarini ishlab chiqishga, aeroportlar yaqinidagi qushlarni qoʼrqitishga va hatto Marsni oʼrganish uchun zondlar yaratishga yordam beradi.

Группа исследователей из Бэйханского университета в Китае установила мировой рекорд продолжительности полета орнитоптера — дрона, который летает с помощью механических крыльев.
Беспилотник питается от литий-ионной батареи, весит 1,6 килограмма и имеет размах крыльев два метра. Орнитоптер может развивать скорость до 10 м/с.
Беспилотник, похожий на птицу, установил мировой рекорд по дальности полета
Рекорд был установлен в чистом поле на окраине Пекина, когда крылатый трон продержался в воздухе один час, 30 минут и 4,98 секунды.
По данным китайских СМИ, предыдущие рекорды орнитоптера не превышали получасовой отметки. Команда под руководством исследователя Чжао Лунвэя подала заявку на побитие рекорда в октябре 2021 года.
Идея первого орнитоптера появилась в 1485 году у Леонардо да Винчи. В ходе первоначальных испытаний китайский беспилотник уже успел налетать 53 минуты. После оптимизации силовой установки и динамики крыла его летные характеристики увеличились почти в два раза.
Орнитоптеры имитируют полет птиц, летучих мышей и насекомых. По словам китайского исследователя, развитие такого рода технологий поможет разрабатывать новые инновационные модели самолетов, отпугивать птиц вблизи аэропортов и даже создавать зонды для исследования Марса.