Assalomu alaykum, qadrli yurtdoshlar!
Avvalambor, millatimiz ruhi, milliy gʻururimiz – oʻzbek tiliga davlat tili maqomi berilganining oʻttiz bir yilligi, “21-oktabr – oʻzbek tili bayrami” munosabati bilan siz, azizlarni, siz orqali barcha vatandoshlarimizni chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Darhaqiqat, til millatning ulkan boyligi va bebaho mulkidir. Boisi milliy tilda xalqning maʼnaviy-madaniy hayoti, ajdodlarning dunyoqarash va tafakkuri, boy ilmiy va ijodiy merosi mujassam boʻladi. Dunyodagi barcha ezguliklar ona allasi orqali farzand ong-u shuuriga ona tilida singadi. Istiqlol, milliy gʻurur kabi tushunchalar ham ona tili bilan chambarchas bogʻlangan. Shu sababdan oʻzligini saqlab qolishga intilgan har bir xalq, millat ona tilini asrab-avaylashni va avlodlarga uni rivojlantirgan holda yetkazishni oʻzining muqaddas burchi deb biladi.
Muhtaram yurtboshimiz taʼbiri bilan aytganda, har birimiz davlat tiliga boʻlgan eʼtiborni mustaqillikka boʻlgan eʼtibor deb, davlat tiliga ehtirom va sadoqatni ona Vatanga ehtirom va sadoqat deb bilishimiz, shunday qarashni hayotimiz qoidasiga aylantirishimiz lozimdir.
Zero, Ona tilimiz – millatimizning ruhi, tariximizning koʻzgusi, milliy maʼnaviyatimizning asosidir. Shunday ekan, ona tilimizni eʼzozlash, munosib hurmat hamda ehtirom koʻrsatish barchamizning muqaddas burchimiz va majburiyatimizdir!
2019-yil 21-oktabr kuni Davlatimiz rahbari “Oʻzbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzi va mavqeyini tubdan oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmonni imzoladi. Xususan, 21-oktabr yurtimizda “Oʻzbek tili bayrami kuni” deb belgilandi. Vazirlar Mahkamasi tuzilmasida Davlat tilini rivojlantirish departamenti tashkil etildi. Qolaversa, Vazirlar Mahkamasi huzurida oʻz faoliyatini jamoatchilik asosida amalga oshiradigan, yangi soʻz va atamalarni rasmiy isteʼmolga kiritadigan Atamalar komissiyasi ishlab turibdi. Quvonarlisi, ushbu komissiyada Universitetimiz professori, texnika fanlari nomzodi R.I. Isayev, dasturiy injenering fakulteti dekani, texnika fanlari nomzodi B.B. Akbaraliyev ustozlarimiz normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarida adabiy til qoidalari va normalariga, shuningdek, texnik va boshqa maxsus qoidalarga rioya etilishini taʼminlashda oʻzlarining katta hissalarini qoʻshib kelmoqdalar.
Bugungi globallashuv davrida oʻzbek tilini rivojlantirish va targʻib qilishda axborot texnologiyalarining oʻrni katta. Axborot asrida zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan, xususan, internet tarmogʻidan foydalanib oʻzbek tilini oʻrganish va oʻrgatish yana-da qulayroq. Bu borada sohada amalga oshirilayotgan ishlar, qolaversa, universitet jamoasi aʼzolari tomonidan yaratilgan dasturiy mahsulotlar nafaqat yurtimiz, balki boshqa chet davlatlar va millatlarga oʻzbek tilini targʻib qilishda va oʻrganishida yordam beradi, degan umiddamiz.

ПОЗДРАВЛЕНИЕ РЕКТОРА ТУИТ С 31-Й ГОДОВЩИНОЙ ПРИДАНИЯ УЗБЕКСКОМУ ЯЗЫКУ СТАТУСА ГОСУДАРСТВЕННОГО ЯЗЫКА
• ПОЗДРАВЛЕНИЕ РЕКТОРА ТУИТ С 31-Й ГОДОВЩИНОЙ ПРИДАНИЯ УЗБЕКСКОМУ ЯЗЫКУ СТАТУСА ГОСУДАРСТВЕННОГО ЯЗЫКА
Здравствуйте, дорогие соотечественники!
Уважаемые наставники!
Позвольте искренне поздравить вас с 21 октября – праздником узбекского языка, с 31-й годовщиной придания узбекскому языку статуса государственного языка.
Язык является самым большим богатством нации, его бесценным сокровищем. Поскольку родной язык вбирает в себя всю духовно-культурную жизнь народа, хранит мудрость предков, является научным и творческим наследием. Вся доброта мира заключается в колыбельной, которую поет нам мать на родном языке. Идеи национальной независимости, гордости за свою страну, неразрывно связаны также с родным языком. Поэтому каждая нация, стремящаяся сохранить свою идентичность, считает священным долгом развивать, беречь и передать молодому поколению сокровищницу родного языка.
Как отмечал глава нашего государства, каждый из нас должен воспринимать уважение к государственному языку как уважение к нашей независимости, как символ любви к нашей Родине.
Поскольку Родной язык является духом нашей нации, отражением нашей истории, основой нашей духовности. В связи с этим, пристальное внимание и забота о родном языке, уважение к узбекскому языку являются священным долгом и обязанностью каждого гражданина нашей страны!
21 октября 2019 года Президент Республики Узбекистан подписал указ «О мерах по кардинальному повышению роли и авторитета узбекского языка в качестве государственного языка». В рамках исполнения данного указа 21 октября был объявлен Днем праздника узбекского языка. В структуре Кабинета Министров Республики Узбекистан был образован Департамент по развитию государственного языка. Создана Комиссия по терминам, целью которой является официальное введение в оборот научно обоснованных новых слов и терминов. Мы рады, что в работе данной комиссии, принимают участие наставники нашего университета. В частности, профессор ТУИТ, кандидат технических наук Р.И.Исаев, декан факультета Программного инжиниринга Б.Б.Акбаралиев вносят посильный вклад в соблюдение технических и других правил в узбекском языке.
Большую роль в развитии узбекского языка в современных условиях глобализации играют информационные технологии. В век информации очень удобным представляется изучение и преподавание узбекского языка с использованием современных инфокоммуникационных технологий. Надеемся, что проекты, осуществляемые в этой области, программные продукты, разработанные сотрудниками нашего университета, будут способствовать широкой популярность и всестороннему изучению узбекского языка не только в Узбекистане, но и за пределами нашей страны.