UNIVERSITETDA O‘QISH UCHUN MOLIYAVIY YORDAM OLAYOTGAN TALABALAR ULUSHI
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti (TATU) kam ta’minlangan talabalar uchun oliy ma’lumot olish imkoniyatini taqdim etish maqsadida stipendiya tizimini joriy etgan. Ushbu tashabbus talabalarning, ularning oilalari va jamoalarning hayotini tubdan o‘zgartirishga xizmat qiladi. Bundan tashqari, universitet tomonidan barqaror jamiyat va iqtisodiyotlarni shakllantirish bo‘yicha olib borilayotgan harakatlar milliy va mintaqaviy miqyosda qashshoqlikka qarshi kurashishda muhim rol o‘ynaydi.
Universitet va uning 6 ta hududiy filiallarida jami 31 000 nafar talaba (to‘liq ekvivalentda 22 959 nafar) tahsil oladi. Shulardan 5 289 nafari standart stipendiya oladi, yillik umumiy summasi 32 868 807 840 so‘mni tashkil etadi. Bundan tashqari, 317 nafar talaba qo‘shimcha stipendiya oladi, yillik miqdori 2 955 023 280 so‘mni tashkil etadi. Eslatma: Qo‘shimcha stipendiyalar uy xo‘jaliklarining eng past 20% daromad guruhiga kiruvchi, chin yetim va kam ta’minlangan talabalarga beriladi. O‘zbekiston Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2022 yilda o‘rtacha yillik uy xo‘jaligi daromadi 41 016 000 so‘mni tashkil etgan.
TATU grantidan tashqari, universitet kam ta’minlangan uy xo‘jaliklaridan chiqqan magistrantlarni kompyuter va IT resurslariga kirish imkoniyatini yaratish orqali qo‘llab-quvvatlovchi tashabbuslarni ham amalga oshirgan. 2023-yil sentabr oyida raqamli yordamning ikkinchi bosqichi joriy qilindi, bu orqali talabalar uskunalar va dasturiy ta’minot sotib olishlari hamda internet ulanishlarini yaxshilashlari mumkin bo‘ldi. 2022/23 o‘quv yilida talabalar uchun noutbuklar xaridiga jami 185 200 000 so‘m ajratildi (https://t.me/tuituz_official/14045).
UNIVERSITETNING QASHSHOQLIKKA QARSHI DASTURLARI
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti (TATU) kam ta’minlangan yoki eng past 20% daromad guruhiga kiruvchi talabalar o‘qishni muvaffaqiyatli yakunlashi uchun turli tashabbuslarni amalga oshirgan. Universitet ijtimoiy jihatdan himoyaga muhtoj talabalarni stipendiyalar, moliyaviy yordam va boshqa shakllarda qo‘llab-quvvatlaydi. TATU bunday talabalar uchun maxsus e’tibor berib, ular uchun ijobiy va rag‘batlantiruvchi muhit yaratadi. Bundan tashqari, universitet ularga o‘qishda duch keladigan qiyinchiliklarni yengib o‘tishda yordam beruvchi maxsus akademik maslahat va murabbiylik dasturlarini taklif etadi. Ushbu harakatlar orqali TATU mamlakatdagi ijtimoiy himoyaga muhtoj talabalar orasida bitiruvchilar sonini oshirishni maqsad qilgan.
TATU kam ta’minlangan oilalardan chiqqan talabalar uchun turli yordam xizmatlarini taqdim etadi. Universitet bu talabalarni o‘qishni yakunlashlarida qo‘llab-quvvatlash uchun ovqat, tibbiy xizmat, turar joy, transport va yuridik maslahat xizmatlariga kirish imkonini yaratadi. TATU ijtimoiy himoyaga muhtoj talabalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha maxsus dasturlarni amalga oshirgan bo‘lib, bu talabalar bilim olish va o‘qishni davom ettirish uchun zarur resurslarga ega bo‘lishlarini ta’minlaydi. Ushbu tashabbuslar orqali universitet ijtimoiy tenglik va imkoniyatlar muhitini yaratishni maqsad qilgan.
https://t.me/tuituz_official/15543
TATU mamlakatdagi eng past daromadli guruhdan chiqqan talabalarni o‘qishni muvaffaqiyatli yakunlashlari uchun mo‘ljallangan dastur va tashabbuslarni amalga oshirmoqda. Universitet stipendiyalar, moliyaviy yordam va maxsus akademik dasturlar orqali yordam ko‘rsatadi. Shuningdek, talabalar akademik maslahatlar va psixologik qo‘llab-quvvatlash xizmatlariga ham ega bo‘lib, bu ularga o‘qishni davom ettirish va muvaffaqiyatli yakunlashga yordam beradi.
https://t.me/tuituz_official/4414
Kiberxavfsizlik fakulteti tashabbusi bilan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti (TATU) “HackTheBox” platformasida ro‘yxatdan o‘tgan (https://hackthebox.com/). Endilikda barcha talabalar universitet nomidan rasmiy universitet elektron pochtasi (@tuit.uz) orqali foydalanuvchi sifatida ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin. “HackTheBox Academy” (https://academy.hackthebox.com/) platformasida universitet elektron pochtasi bilan ro‘yxatdan o‘tgan talabalar uchun kiberxavfsizlik bo‘yicha ta’lim kurslarida chegirmalar mavjud. Bundan tashqari, universitet tomonidan talabalar uchun bepul “Kiberxavfsizlik klubi” kursi tashkil etilgan — https://t.me/tuit_cybersecurity_club. Ikkinchi kurs talabalari uchun esa “Mirzo Ulug‘bek vorislari” nomli bepul “Ma’lumotlar tahlili” o‘quv dasturi tanlov asosida tashkil etilgan (https://t.me/tuituz_official/14381).
TATU, shuningdek, kam daromadli mamlakatlardan kelgan talabalar bilan ishlash bo‘yicha katta tajribaga ega. Hozirda universitet ko‘plab abituriyentlar uchun kontrakt narxlariga chegirmalar taqdim etmoqda va bu O‘zbekistondagi oliy ta’lim sektoriga nisbatan yuqori qabul ko‘rsatkichlarini ta’minlamoqda. Misollar:
- Afg‘oniston – 50% chegirma
- Turkmaniston – 50% chegirma
- Qirg‘iz Respublikasi – 30% chegirma
- Tojikiston Respublikasi – 30% chegirma
- Misr – 20% chegirma
- Pokiston – 20% chegirma
JAMOATCHILIKNING QASHSHOQLIKKA QARSHI DASTURLARI
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida Fransiyaning yirik kompaniyasi “Schneider Electric”ning O‘zbekistondagi vakili ishtirokida seminar o‘tkazildi. Seminarning maqsadi talabalarni zamonaviy kasblarga yo‘naltirish va ularning bandligini ta’minlash edi. Tadbir davomida kompaniyaning faoliyat yo‘nalishlari, talabalarga amaliyot va haq to‘lanadigan amaliyot sharoitlari, shuningdek quyidagi sohalarda ishlash imkoniyatlari haqida batafsil ma’lumot berildi: energiya ta’minoti tizimlari; elektronika va radio muhandisligi; telekommunikatsiyada boshqaruv uchun apparat va dasturiy tizimlarning afzalliklari (https://t.me/tuituz_official/17297).
https://t.me/tuituz_official/17297
TATUning “TATU INKUBATSIYA MARKAZI” mahalliy kichik va o‘rta bizneslar uchun tadbirkorlik va innovatsiya markazi sifatida faoliyat yuritadi. Markaz innovatsiyalarni rivojlantirish, korxonalarni bog‘lash va ularning o‘sishini qo‘llab-quvvatlash orqali mintaqaviy iqtisodiy o‘sish va unumdorlikni rag‘batlantiradi. U universitet bilan sanoat o‘rtasidagi hamkorlikni kuchaytirib, qiymat yaratish, biznesni kengaytirish va ilmiy tadqiqot imkoniyatlarini taqdim etadi (https://t.me/tuituz_official/18123).
https://t.me/tuituz_official/18123
Universitet mahalliy hamjamiyatga moliyaviy va ijtimoiy jihatdan barqaror bizneslarni boshlashda yordam berish uchun moliyaviy yordam ko‘rsatadi. Talabalarning startap loyihalarini qo‘llab-quvvatlash uchun grantlar va mablag‘lar taqdim etiladi. Bundan tashqari, universitet tadqiqot va konsalting xizmatlari orqali biznes rivojlanishiga yordam beradi. Har yili 300–500 million so‘m miqdorida mablag‘ startaplarni qo‘llab-quvvatlash uchun ajratiladi.
TATU talabalar jamoasi "Ijtimoiy sohada raqamli texnologiyalar" yo‘nalishida startaplar yaratishga qaratilgan Prezident Tex mukofoti tanlovida muvaffaqiyatga erishdi. TATU va uning hududiy filiallaridan 5 ta jamoa g‘olib bo‘lib, jami $400,000 mukofotga ega bo‘ldi. G‘oliblarni taqdirlash marosimi 25-dekabr kuni Raqamli texnologiyalar vazirligi konferensiya zalida bo‘lib o‘tdi (https://t.me/tuituz_official/17471).
Universitet talabalar shaxsiy rivojlanishi va psixologik salomatligini ta’minlash maqsadida talabalar yotoqxonalarida psixo-art terapiya mashg‘ulotlarini o‘tkazmoqda. Ushbu mashg‘ulotlar talabalarning ruhiy salomatligini mustahkamlash bilan birga, ularning hissiy holatini aniqlash va yaxshilashga imkon yaratadi. O‘ng yarim sharni faol holatga keltiruvchi rang berish mashg‘ulotlari talabalarning yashirin ijodiy qobiliyatlarini aniqlashga, vaqtni mazmunli va samarali o‘tkazishga xizmat qiladi. 3- va 4-bosqich talabalari ushbu mashg‘ulotlarda o‘z his-tuyg‘ularini ifodalash va shaxsiy o‘zgarishlarni boshdan kechirish imkoniga ega bo‘lishdi. Bu mashg‘ulotlar talabalar sezgi faoliyatini rivojlantirish, vaziyatlarga turli nuqtai nazardan qarash va har xil muhitda erkin harakatlanish qobiliyatlarini oshirishda muhim ahamiyatga ega.
https://t.me/tuituz_official/13529
Universitet qashshoqlikni yo‘qotish bo‘yicha faol loyihalarni amalga oshirmoqda, jumladan Yevropa Ittifoqining ERASMUS+ dasturi va mahalliy tashabbuslarda qatnashmoqda. Ushbu harakatlar barqaror rivojlanish va jamiyatning ijtimoiy-iqtisodiy holatini yaxshilashga qaratilgan. Hamkorlik va turli loyihalarda ishtirok orqali universitet ijobiy ta’sir yaratishga va talabalar hamda o‘qituvchilar orasida ijtimoiy mas’uliyatni shakllantirishga intilmoqda. (https://decideproject.ie).
Shuningdek, universitet 150 dan ortiq oilani qashshoqlikdan chiqarish maqsadida 10 dan ortiq bepul kasbiy ta’lim kurslarini taklif qilmoqda. Ushbu tashabbus doirasida universitet yosh avlodning ta’lim olishi va rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash uchun noutbuk va boshqa raqamli qurilmalarni ham taqdim etmoqda. Bu harakatlar ta’limga kirish imkoniyatini oshirish va ushbu oilalarning kelajakdagi imkoniyatlarini yaxshilashga qaratilgan (https://t.me/tuituz_official/14045?single).
https://t.me/tuituz_official/14045?single
TATU professor-o‘qituvchilari Yevropa Ittifoqining Erasmus+ dasturi doirasida “UzMedEn: O‘zbekistonda tibbiy muhandislik bo‘yicha yangi magistratura dasturini va malaka oshirish kurslarini ishlab chiqish” loyihasi doirasida o‘quv kurslarida ishtirok etdilar. Ushbu tashabbus o‘qituvchilar malakasini oshirish va tibbiy muhandislik sohasida yangi o‘quv dasturlarini ishlab chiqishga qaratilgan bo‘lib, bu sohadagi ta’lim sifatini oshirishni maqsad qilgan (https://t.me/tuituz_official/15711).
Shuningdek, TATU iqtidorli talabalarni rag‘batlantirish, ularning innovatsion va tadbirkorlik salohiyatini qo‘llab-quvvatlash orqali ijtimoiy tenglikni ta’minlashga xizmat qiluvchi dasturlarni ham amalga oshirmoqda. Jumladan, talabalar startap va innovatsion loyihalar tanlovlarida ishtirok etib, o‘z g‘oyalarini moliyalashtirish imkoniyatiga ega bo‘lishmoqda.
Universitetda moliyaviy imkoniyati cheklangan, nogironligi bo‘lgan, ijtimoiy himoyaga muhtoj talabalar uchun alohida imtiyozlar va qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlov dasturlari mavjud. Bu orqali universitet barcha talabalarga teng ta’lim olish imkoniyatini ta’minlashga intilmoqda.
TATU qashshoqlikka qarshi kurashish, imkoniyati cheklangan qatlamlar uchun ta’lim imkoniyatlarini kengaytirish va barqaror taraqqiyotga hissa qo‘shish borasidagi faoliyati bilan boshqa oliy ta’lim muassasalariga ham ijobiy namuna bo‘lib xizmat qilmoqda.
Ushbu harakatlar orqali TATU nafaqat zamonaviy texnologiyalar sohasi bo‘yicha ilg‘or mutaxassislar tayyorlaydi, balki ijtimoiy adolat, inklyuzivlik va barqaror rivojlanishga asoslangan ta’lim tizimini shakllantiradi.

ДОЛЯ СТУДЕНТОВ, ПОЛУЧАЮЩИХ ФИНАНСОВУЮ ПОМОЩЬ ДЛЯ ОБУЧЕНИЯ В УНИВЕРСИТЕТЕ
Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хорезми (ТУИТ) внедрил систему стипендий для предоставления возможности получения высшего образования студентам из малообеспеченных семей. Эта инициатива направлена на кардинальное изменение жизни студентов, их семей и сообществ. Кроме того, усилия университета по формированию устойчивых обществ и экономик играют важную роль в борьбе с бедностью на национальном и региональном уровнях.
В университете и его 6 региональных филиалах обучается в общей сложности 31 000 студентов (22 959 в эквиваленте полного времени). Из них 5 289 получают стандартную стипендию, общая годовая сумма которой составляет 32 868 807 840 сум. Кроме того, 317 студентов получают дополнительную стипендию на сумму 2 955 023 280 сум в год. Примечание: Дополнительные стипендии предоставляются студентам из домохозяйств с доходами в нижних 20%, сиротам и малообеспеченным студентам. По данным Агентства статистики Узбекистана, среднегодовой доход домохозяйства в 2022 году составил 41 016 000 сум.
Помимо грантов ТУИТ, университет реализует инициативы по поддержке магистрантов из малообеспеченных домохозяйств, предоставляя им доступ к компьютерам и ИТ-ресурсам. В сентябре 2023 года была внедрена вторая фаза цифровой помощи, благодаря которой студенты смогли приобретать оборудование и программное обеспечение, а также улучшать подключение к интернету. В 2022/23 учебном году на покупку ноутбуков для студентов было выделено 185 200 000 сум (https://t.me/tuituz_official/14045).
ПРОГРАММЫ УНИВЕРСИТЕТА ПО БОРЬБЕ С БЕДНОСТЬЮ
Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хорезми (ТУИТ) реализует различные инициативы, чтобы студенты из малообеспеченных семей или из нижних 20% по уровню доходов могли успешно завершить обучение. Университет поддерживает социально уязвимых студентов стипендиями, финансовой помощью и другими формами поддержки. ТУИТ уделяет особое внимание таким студентам, создавая для них благоприятную и мотивирующую среду. Кроме того, университет предлагает специальные программы академического консультирования и наставничества, которые помогают студентам преодолевать трудности в учебе. Эти усилия направлены на увеличение числа выпускников среди социально уязвимых студентов в стране.
ТУИТ предоставляет различные услуги поддержки для студентов из малообеспеченных семей. Университет обеспечивает доступ к питанию, медицинским услугам, жилью, транспорту и юридическим консультациям, чтобы поддержать студентов в завершении их обучения. ТУИТ внедрил специальные программы для поддержки социально уязвимых студентов, гарантируя, что они имеют доступ к необходимым ресурсам для продолжения учебы. Эти инициативы направлены на создание среды социального равенства и возможностей.
https://t.me/tuituz_official/15543
ТУИТ реализует программы и инициативы, направленные на успешное завершение обучения студентами из наименее обеспеченных групп населения. Университет оказывает помощь через стипендии, финансовую поддержку и специальные академические программы. Кроме того, студенты имеют доступ к академическим консультациям и психологической поддержке, что помогает им продолжать обучение и успешно его завершать.
https://t.me/tuituz_official/4414
По инициативе факультета кибербезопасности Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хорезми (ТУИТ) зарегистрировался на платформе «HackTheBox» (https://hackthebox.com/). Теперь все студенты могут зарегистрироваться в качестве пользователей через официальную электронную почту университета (@tuit.uz). На платформе «HackTheBox Academy» (https://academy.hackthebox.com/) студенты, зарегистрированные через университетскую почту, могут получить скидки на курсы по кибербезопасности. Кроме того, университет организовал бесплатный «Клуб кибербезопасности» для студентов — https://t.me/tuit_cybersecurity_club. Для студентов второго курса на конкурсной основе организована бесплатная программа обучения «Анализ данных» под названием «Наследники Мирзо Улугбека» (https://t.me/tuituz_official/14381).
ТУИТ также имеет значительный опыт работы со студентами из стран с низким уровнем дохода. В настоящее время университет предоставляет скидки на контрактное обучение для многих абитуриентов, что обеспечивает высокий уровень поступления по сравнению с другими учреждениями высшего образования в Узбекистане. Примеры:
- Афганистан – 50% скидка
- Туркменистан – 50% скидка
- Кыргызская Республика – 30% скидка
- Республика Таджикистан – 30% скидка
- Египет – 20% скидка
- Пакистан – 20% скидка
ПРОГРАММЫ СООБЩЕСТВА ПО БОРЬБЕ С БЕДНОСТЬЮ
В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хорезми при участии представительства крупной французской компании «Schneider Electric» в Узбекистане был проведен семинар. Цель семинара заключалась в ориентации студентов на современные профессии и содействии их трудоустройству. В ходе мероприятия была представлена подробная информация о направлениях деятельности компании, условиях прохождения оплачиваемой практики и возможностях трудоустройства в следующих областях: системы энергоснабжения; электроника и радиотехника; преимущества аппаратных и программных систем управления в телекоммуникациях (https://t.me/tuituz_official/17297).
https://t.me/tuituz_official/17297
«ИНКУБАЦИОННЫЙ ЦЕНТР ТУИТ» действует как центр предпринимательства и инноваций для местного малого и среднего бизнеса. Центр способствует региональному экономическому росту и производительности, поддерживая развитие инноваций, налаживание связей между предприятиями и их рост. Он укрепляет сотрудничество между университетом и промышленностью, предоставляя возможности для создания ценности, расширения бизнеса и научных исследований (https://t.me/tuituz_official/18123).
https://t.me/tuituz_official/18123
Университет оказывает финансовую поддержку для создания устойчивых с финансовой и социальной точки зрения бизнесов в местных сообществах. Для поддержки стартап-проектов студентов предоставляются гранты и финансирование. Кроме того, университет помогает развитию бизнеса через исследовательские и консалтинговые услуги. Ежегодно на поддержку стартапов выделяется от 300 до 500 миллионов сум.
Команда студентов ТУИТ добилась успеха в конкурсе Президентской технологической премии в номинации «Цифровые технологии в социальной сфере». Пять команд из ТУИТ и его региональных филиалов стали победителями, получив в общей сложности $400,000 в качестве призового фонда. Церемония награждения победителей состоялась 25 декабря в конференц-зале Министерства цифровых технологий (https://t.me/tuituz_official/17471).
Университет проводит занятия по психо-арт-терапии в студенческих общежитиях для обеспечения личностного развития и психологического здоровья студентов. Эти занятия укрепляют психическое здоровье студентов, позволяя выявить и улучшить их эмоциональное состояние. Занятия по раскрашиванию, активирующие правое полушарие мозга, помогают раскрыть скрытые творческие способности студентов, эффективно и содержательно проводить время. Студенты 3-го и 4-го курсов получили возможность выражать свои эмоции и переживать личностные изменения в рамках этих занятий. Такие мероприятия играют важную роль в развитии сенсорной активности студентов, умении рассматривать ситуации с разных точек зрения и свободно взаимодействовать в различных средах.
https://t.me/tuituz_official/13529
Университет реализует активные проекты по искоренению бедности, включая участие в программе Европейского Союза ERASMUS+ и местных инициативах. Эти усилия направлены на устойчивое развитие и улучшение социально-экономического положения общества. Через сотрудничество и участие в различных проектах университет стремится оказывать положительное воздействие и формировать социальную ответственность среди студентов и преподавателей (https://decideproject.ie).
Кроме того, университет предлагает более 10 бесплатных курсов профессионального обучения с целью вывести из бедности более 150 семей. В рамках этой инициативы университет предоставляет ноутбуки и другие цифровые устройства для поддержки образования и развития молодого поколения. Эти меры направлены на расширение доступа к образованию и улучшение будущих возможностей для этих семей (https://t.me/tuituz_official/14045?single).
https://t.me/tuituz_official/14045?single
Преподаватели ТУИТ участвовали в учебных курсах в рамках программы Erasmus+ Европейского Союза по проекту «UzMedEn: Разработка новой магистерской программы и курсов повышения квалификации в области медицинской инженерии в Узбекистане». Эта инициатива направлена на повышение квалификации преподавателей и разработку новых учебных программ в области медицинской инженерии для повышения качества образования в этой сфере (https://t.me/tuituz_official/15711).
Кроме того, ТУИТ реализует программы для поощрения талантливых студентов, поддержки их инновационного и предпринимательского потенциала, способствуя обеспечению социального равенства. В частности, студенты могут участвовать в конкурсах стартапов и инновационных проектов, получая возможность финансирования своих идей.
В университете существуют особые льготы и дополнительные программы поддержки для студентов с ограниченными финансовыми возможностями, с инвалидностью и социально уязвимых групп. Таким образом, университет стремится обеспечить равные возможности для получения образования для всех студентов.
Деятельность ТУИТ по борьбе с бедностью, расширению образовательных возможностей для уязвимых слоев населения и содействию устойчивому развитию служит положительным примером для других высших учебных заведений.
Через эти усилия ТУИТ не только готовит высококвалифицированных специалистов в области современных технологий, но и формирует образовательную систему, основанную на социальной справедливости, инклюзивности и устойчивом развитии.