Fanlararo tadqiqot ko‘rsatkichlari
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida fanlararo tadqiqotlar institutsional boshqaruv, loyiha boshqaruvi, ilmiy natijalarni monitoring qilish hamda innovatsion ekotizimni baholashni o‘z ichiga olgan tizimli yondashuv orqali baholanadi.
2024 yilda universitetdagi fanlararo tadqiqotlar ilmiy va innovatsion faoliyatni boshqarishning kengroq tizimiga integratsiya qilindi. Tadqiqot faoliyatlari axborot texnologiyalarini muhandislik, sun’iy intellekt, robototexnika, kiberxavfsizlik, raqamli transformatsiya, tadbirkorlik va sanoatga yo‘naltirilgan amaliy yechimlar bilan birlashtirdi.
Mazkur faoliyatlar universitet darajasidagi mexanizmlar orqali nazorat qilinadi. Ushbu mexanizmlar ilmiy rejalashtirish, loyiha topshirish jarayonlari, moliyalashtirishni nazorat qilish, tijoratlashtirish jarayonlari hamda ilmiy faoliyat bo‘yicha hisobotlarni o‘zaro bog‘laydi.
Mazkur faoliyatlarni muvofiqlashtirishda universitetning Ilmiy-texnik kengashi muhim rol o‘ynaydi. Kengash ustuvor ilmiy yo‘nalishlarni belgilaydi, ilmiy takliflarni baholaydi, tadqiqot natijalarini amaliyotga joriy etishni qo‘llab-quvvatlaydi hamda universitetning ilmiy salohiyatidan samarali foydalanishga hissa qo‘shadi.
Kengash faoliyati tasdiqlangan yillik rejalar hamda Universitet kengashiga taqdim etiladigan rasmiy hisobot tartiblari asosida tashkil etiladi. Bu esa fanlararo ilmiy tashabbuslarning faqat bitta bo‘lim doirasida emas, balki institut darajasida ko‘rib chiqilishini ta’minlaydi.
Click on the link for detailed Information
2. Fanlararo tadqiqotlarni ma’muriy muvofiqlashtirish
Fanlararo tadqiqotlar uchun ma’muriy qo‘llab-quvvatlash Sun’iy intellekt va innovatsion ekotizimni rivojlantirish bo‘limi tomonidan amalga oshiriladi. Ushbu bo‘lim tadqiqotchilar va talabalar jamoalariga milliy hamda xalqaro tanlovlar uchun ilmiy va startap loyihalarni tayyorlashda yordam beradi.
Bo‘lim ilmiy loyiha ishlab chiqishning bir nechta bosqichlarini muvofiqlashtiradi, jumladan:
- loyiha takliflarini tayyorlash
- ilmiy hujjatlarni tayyorlash va yuritish
- loyiha byudjetini shakllantirish
- loyihaning amalga oshirilishini monitoring qilish
- hisobot tayyorlash va natijalarni baholash
Mazkur jarayonlar fanlararo tadqiqot faoliyatining g‘oya shakllanishidan boshlab uni amalga oshirish va yakuniy baholashgacha bo‘lgan bosqichlarni tizimli tarzda amalga oshirilishini ta’minlaydi.
Bundan tashqari, universitet ilmiy faoliyat samaradorligini quyidagi ko‘rsatkichlar orqali baholaydi:
- ilmiy loyihalar uchun jalb qilingan moliyalashtirish
- olingan patentlar
- startap loyihalar
- shartnoma asosidagi ilmiy-tadqiqot ishlari
- professor-o‘qituvchilarning ilmiy faoliyati ko‘rsatkichlari
2024 yilda universitet tadqiqotchilari uchta patent qo‘lga kiritdi, bu esa ilmiy natijalar va bilimlarni amaliyotga joriy etish jarayonining aniq ko‘rsatkichlaridan biri hisoblanadi.
Universitet tadqiqotchilari va rahbariyati o‘rtasida fanlararo ilmiy loyihalar hamda ilmiy rivojlanish ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilinayotgan uchrashuv.
3. Innovatsion ekotizim va startap asosidagi tadqiqotlar
Universitetning innovatsion ekotizimi fanlararo tadqiqot natijalari amaliy yutuqlar orqali qanday baholanayotganini ham namoyon etadi.
TUIT Inkubatsiya markazi talabalar va tadqiqotchilar uchun hamkorlik muhiti yaratib, ilmiy va texnologik g‘oyalarni amaliy loyihalar, raqamli platformalar hamda startap tashabbuslariga aylantirish imkonini beradi.
Inkubatsiya ekotizimi doirasida faoliyat yuritayotgan startap jamoalari axborot texnologiyalari, sun’iy intellekt, tadbirkorlik va raqamli xizmatlar kabi turli sohalar bilimlarini birlashtirib prototiplar, dasturiy yechimlar va innovatsion mahsulotlar ishlab chiqadi.
Click for detailed information
TUIT Inkubatsiya markazida fanlararo startap loyihalar ustida ishlayotgan talabalar texnologiyaga asoslangan yechimlar va raqamli innovatsiyalarni ishlab chiqmoqda.
4. TUIT Bright Future Week doirasidagi fanlararo loyiha faoliyatlari
Fanlararo hamkorlik universitet tomonidan tashkil etiladigan innovatsion tadbirlar va loyiha asosidagi tanlovlar orqali ham namoyon bo‘ladi.
Asosiy innovatsion dasturlardan biri 2024 yil 20–24 may kunlari o‘tkazilgan “TUIT Bright Future Week” haftaligi bo‘lib, unda hackathonlar, texnologik ko‘rgazmalar, startap tanlovlari hamda raqamli innovatsiyalar bo‘yicha tadbirlar tashkil etildi.
Mazkur tadbirlar talabalar, tadqiqotchilar va innovatsion jamoalarni birlashtirib, raqamli texnologiyalarni tadbirkorlik, ijtimoiy innovatsiyalar va amaliy tadqiqotlar bilan uyg‘unlashtirgan fanlararo texnologik yechimlar ustida ishlash imkonini yaratadi.
“TUIT Bright Future Week” haftaligini tashkil etish va o‘tkazish to‘g‘risidagi rasmiy buyruq bilan ushbu havola orqali tanishish mumkin. TUIT BRIGHT FUTURE WEEK.pdf
5. United Clean Coders xakatoni
Bright Future Week doirasida 2024 yil 21–23 may kunlari “United Clean Coders” hackathoni tashkil etildi va unda bir nechta universitetlardan talabalar jamoalari ishtirok etdi.
Hackathonda 96 nafar ishtirokchi 32 ta jamoa tarkibida qatnashib, quyidagi fanlararo yo‘nalishlarda texnologik yechimlar ishlab chiqdi:
- ijtimoiy sohalar uchun raqamli texnologiyalar
- tadbirkorlik va moliyaviy texnologiyalar
- raqamli qishloq xo‘jaligi
Tadbir davomida jamoalar MVP prototiplarini ishlab chiqib, ularni hakamlar hay’atiga taqdim etdilar. Bu jarayon dasturlash, tadbirkorlik va amaliy texnologiyalar bo‘yicha fanlararo bilimlarning innovatsion yechimlarga qanday integratsiya qilinishini namoyish etdi.
6. Startap tanlovlari va innovatsion natijalar
Startap tanlovlari ham fanlararo tadqiqot natijalarining muhim ko‘rsatkichlaridan biri hisoblanadi.
TUIT Bright Future Week davomida universitet innovatsion ekotizimi bilan bog‘liq startap jamoalari UNICORN startap tanlovida ishtirok etdi va inkubatsiya markazida ishlab chiqilgan bir nechta loyihalar mukofotlarga sazovor bo‘ldi.
Ushbu startap tashabbuslari universitet muhitida yaratilgan ilmiy g‘oyalar qanday qilib tijoratlashish imkoniyatiga ega innovatsion loyihalarga aylanishini ko‘rsatadi.
7. Raqamli texnologiyalar bo‘yicha musobaqalar
Fanlararo hamkorlik Bright Future Week doirasida tashkil etilgan raqamli texnologiyalar bo‘yicha musobaqalar orqali ham namoyon bo‘ladi.
2024 yil may oyida o‘tkazilgan TUIT Cyber Games musobaqasi raqamli o‘yinlar va kiberxavfsizlik yo‘nalishlarida ishtirok etuvchi talabalar jamoalarini birlashtirdi.
Mazkur musobaqalar dasturiy injiniring, kiberxavfsizlik, raqamli infratuzilma va axborot texnologiyalari yo‘nalishlariga qiziqqan talabalar o‘rtasidagi hamkorlikni namoyish etadi.

Показатели междисциплинарных исследований
Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий оценивает междисциплинарные исследования посредством структурированной системы, объединяющей институциональное управление, администрирование научных проектов, мониторинг научных результатов и оценку инновационной экосистемы.
В 2024 году междисциплинарные исследования в университете были интегрированы в более широкую систему управления научной и инновационной деятельностью. Исследовательская деятельность объединяла информационные технологии с инженерией, искусственным интеллектом, робототехникой, кибербезопасностью, цифровой трансформацией, предпринимательством и прикладными промышленными решениями.
Эта деятельность контролируется посредством университетских механизмов, объединяющих научное планирование, подачу исследовательских проектов, контроль финансирования, процессы коммерциализации и отчётность по научным результатам.
Ключевую роль в координации данной деятельности играет Научно-технический совет университета. Совет определяет приоритетные направления исследований, рассматривает научные предложения, поддерживает внедрение результатов исследований и способствует эффективному использованию научного потенциала университета.
Работа совета организуется на основе утверждённых годовых планов и формальных процедур отчётности, представляемых Учёному совету университета, что обеспечивает институциональное рассмотрение междисциплинарных научных инициатив, а не их ограничение рамками отдельного подразделения.
Click on the link for detailed Information
2. Административная координация междисциплинарных исследований
Административная поддержка междисциплинарных исследований осуществляется Департаментом искусственного интеллекта и развития инновационной экосистемы, который оказывает помощь исследователям и студенческим командам в подготовке научных и стартап-проектов для национальных и международных конкурсов.
Департамент координирует несколько этапов разработки исследовательских проектов, включая:
• подготовку проектных предложений
• подготовку и сопровождение научной документации
• разработку бюджета проекта
• мониторинг выполнения проекта
• подготовку отчетности и оценку результатов
Эти процедуры обеспечивают прохождение междисциплинарных исследовательских проектов через структурированные этапы — от формирования идеи до её реализации и последующей оценки результатов.
Кроме того, университет оценивает научную деятельность по ряду показателей, включая:
• объем привлечённого научного финансирования
• полученные патенты
• стартап-проекты
• договорные научно-исследовательские проекты
• научную результативность профессорско-преподавательского состава
В 2024 году исследователи университета получили три патента, что свидетельствует о конкретных научных результатах и передаче знаний.
Рабочая встреча исследователей и руководства университета, посвященная обсуждению междисциплинарных научных проектов и приоритетных направлений научного развития.
3. Инновационная экосистема и исследования, основанные на стартапах
Инновационная экосистема университета также демонстрирует, каким образом результаты междисциплинарных исследований оцениваются через практические достижения.
Инкубационный центр TUIT предоставляет совместное пространство, в котором студенты и исследователи преобразуют научные и технологические идеи в практические проекты, цифровые платформы и стартап-инициативы.
Стартап-команды, работающие в рамках инкубационной экосистемы, разрабатывают прототипы, программные решения и инновационные продукты, объединяя знания из различных областей, включая информационные технологии, искусственный интеллект, предпринимательство и цифровые сервисы.
Click for detailed information
Студенты, работающие над междисциплинарными стартап-проектами в Инкубационном центре TUIT, создают технологические решения и цифровые инновации.
4. Междисциплинарная проектная деятельность в рамках TUIT Bright Future Week
Междисциплинарное сотрудничество также проявляется через инновационные мероприятия и проектные конкурсы, организуемые университетом.
Одной из крупнейших инновационных программ является «TUIT Bright Future Week», проходившая с 20 по 24 мая 2024 года и включавшая хакатоны, технологические выставки, стартап-конкурсы и мероприятия по цифровым инновациям.
Эти мероприятия объединяют студентов, исследователей и инновационные команды для разработки междисциплинарных технологических решений, объединяющих цифровые технологии, предпринимательство, социальные инновации и прикладные исследования.
С официальным приказом о организации и проведении недели “TUIT Bright Future Week” можно ознакомиться по данной ссылке. TUIT BRIGHT FUTURE WEEK.pdf
5. Хакатон United Clean Coders
В рамках Bright Future Week 21–23 мая 2024 года был организован хакатон United Clean Coders, объединивший студенческие команды из нескольких университетов.
В хакатоне приняли участие 96 участников, сформировавших 32 команды, которые разрабатывали технологические решения в следующих междисциплинарных направлениях:
• цифровые технологии в социальной сфере
• предпринимательство и финансовые технологии
• цифровое сельское хозяйство
В ходе мероприятия команды разрабатывали MVP-прототипы и представляли их жюри, демонстрируя, как междисциплинарные знания в области программирования, предпринимательства и прикладных технологий могут быть интегрированы в инновационные решения.
6. Стартап-конкурсы и результаты инновационной деятельности
Стартап-конкурсы также служат измеримым показателем результатов междисциплинарных исследований.
Во время TUIT Bright Future Week стартап-команды, связанные с инновационной экосистемой университета, приняли участие в стартап-конкурсе UNICORN, где несколько проектов, разработанных в инкубационной экосистеме, были отмечены наградами.
Эти стартап-инициативы демонстрируют, как научные идеи, разработанные в университетской среде, могут превращаться в инновационные проекты с потенциалом коммерциализации.
7. Соревнования по цифровым технологиям
Дополнительное междисциплинарное сотрудничество демонстрируется через соревнования по цифровым технологиям, организованные в рамках Bright Future Week.
Соревнование TUIT Cyber Games, проведённое в мае 2024 года, объединило студенческие команды, участвующие в соревнованиях по киберспорту и кибербезопасности.
Эти соревнования демонстрируют сотрудничество между студентами, заинтересованными в программной инженерии, кибербезопасности, цифровой инфраструктуре и информационных технологиях.