Yangi tizim respublika bo‘yicha eng bilimli yoshlarni saralash imkonini beradi
Joriy yilning 6-may kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish, davlat buyurtmasini shakllantirish tizimini takomillashtirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishda quyidagi islohotlarni joriy qilish taklif etildi:
Davlat buyurtmasi (grant kvotalar)ni shakllantirish bo‘yicha:
➖ davlat buyurtmasi parametrlarini amaldagi oliygohlar kesimida taqsimlash amaliyoti bekor qilinib, bakalavriat yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklari kesimida tasdiqlash tartibi joriy etiladi;
➖ ijtimoiy-gumanitar yo‘nalishlarga davlat buyurtmasi qisqartirilib, ushbu kvotalarni ustuvor ravishda muhandislik, tibbiyot, aniq va tabiiy fanlar bilim sohalari orasida taqsimlanadi;
➖ 2025-yildan boshlab davlat buyurtmasi parametrlari oliy ma’lumotli kadrlarni tayyorlash va ularga bo‘lgan talab prognoziga muvofiq 4 yillik davr uchun tasdiqlanadi (amalda 1 yil);
➖ oliygohlar moddiy-texnika bazasi, professor-o‘qituvchilari tarkibidan kelib chiqib, keyingi o‘quv yili uchun umumiy qabul parametrlarini (grant va kontraktga ajratmagan holda) bakalavriat yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha shakllantiradi;
➖ davlat buyurtmasi asosida grant o‘rinlari har bir yo‘nalish uchun respublika bo‘yicha to‘plangan ballar ketma-ketligiga ko‘ra abituriyentlarning tanloviga muvofiq amalga oshiriladi.

Новая система предоставляет возможность отбора самых талантливых молодых людей по всей республике.
6 мая текущего года на совещании, проведенном при присутствии Президента Шавката Мирзиёева, были предложены следующие рекомендации по усовершенствованию системы формирования государственного заказа на образование и улучшению механизмов приема в высшие учебные заведения:
В отношении формирования государственного заказа (квот на гранты):
Прекратить распределение параметров государственного заказа в существующем разделе образовательных учреждений и утвердить порядок подтверждения направлений бакалавриата и специализаций магистратуры;
Сократить государственный заказ по социально-гуманитарным направлениям и перераспределить эти квоты среди приоритетных областей науки, таких как инженерия, медицина и точные и естественные науки;
С 2025 года утвердить параметры государственного заказа на четыре года в соответствии с прогнозом потребности в высококвалифицированных кадрах (фактически на один год);
Образовательные учреждения, выходящие из состава материально-технической базы и преподавательского состава, формируют общие параметры приема (как на грант, так и на контрактную основу) по направлениям бакалавриата и специализациям магистратуры на следующий учебный год;
По государственному заказу гранты распределяются в соответствии с набранными баллами абитуриентов по всей республике для каждого направления.