Karimov Uktam Ulug‘bekovich
Ta’limning kredit tizimini boshqarish bo‘limi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 24 iyuldagi 569-sonli Qaroriga muvofiq, 2018-2019 o‘quv yilidan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining kadrlar tayyorlash bo‘yicha o‘qitishning kredit tizimiga o‘tishi munosabati bilan tashkil etilgan.
Ta’limning kredit tizimini boshqarish bo‘limining vazifalari etib quyidagilar belgilangan:
• Rivojlangan davlatlarning axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi ilg‘or tajribalari va tavsiyanomalaridan foydalangan xolda, xalqaro ta’lim standartlarini joriy qilish;
• Universitet va uning filiallarini malakali professor-o‘qituvchilar bilan ta’minlash;
• orqali ta’lim sifatini oshirish uchun sifatli o‘quv dasturlari va o‘quv materiallarini ishlab chiqarishni nazorat qilish;
• Xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan talabalar, professor-o‘qituvchilar, izlanuvchilarning almashinuv dasturlarini kengaytirish;
• Zamonaviy ta’lim texnologiyalari va o‘quv jarayonlarini tashkil etishning samarali shakllarini o‘zlashtirish orqali pedagog kadrlar salohiyatini oshirishga ko‘maklashuvchi raqobat muhitini yaratish;

Каримов Уктам Улугбекович
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 24 июля 2018 года № 569 в связи с переходом Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль - Хорезми на кредитную систему обучения с 2018-2019 учебного года создан отдел управления кредитной системой обучения.
Задачи отдела управления кредитной системой обучения:
• Внедрить международные образовательные стандарты, используя передовой опыт и рекомендации развитых стран в области информационных и коммуникационных технологий;
• Обеспечение Университета и его филиалов квалифицированными преподавателями;
• Повышение качества образования за счет выпуска качественных учебных программ и учебных материалов;
• Расширение программ обмена студентов, преподавателей и исследователей с зарубежными университетами;
• Создание конкурентной среды, способствующей повышению потенциала учителей за счет использования современных образовательных технологий и эффективных форм организации учебного процесса;
• Предоставить студентам возможность самостоятельно составить учебную программу и обеспечить прозрачность оценки знаний.