“TUIT OPEN 2018” MUSOBAQASI YAKUNLANDI
Joriy yilning 24-25 noyabr kunlari Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida “TUIT OPEN 2018” dasturlash boʻyicha musobaqaning final bosqichi boʻlib oʻtdi.
24-noyabr sanasida butun respublikadan kelgan ishtirokchilarni kutib olish va musobaqaning ochilishi oʻtkazildi.
Bundan tashqari, musobaqa ishtirokchilari boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazish, bir-birlari bilan yaqindan tanishib olishlari uchun “Gaming round” tashkil etildi.
Shuni taʼkidlab oʻtish kerakki, musobaqa yurtimizda AKT sohasini yanada rivojlantirish, oʻquvchi va talaba-yoshlarni dasturlash tillari, IT sohasida innovatsion gʻoyalarni yaratishga boʻlgan qiziqishlarini oshirishga xizmat qiladi.
Musobaqada respublikamizning barcha hududlaridan 34 ta jamoa ishtirok etib, shundan 9 ta jamoa akademik litsey va kasb-hunar kollejlaridan tashrif buyurishgan. Ular C++, Java, Pyhton, Pascal dasturlash tillari asosida shakllantirilgan boʻlib, savollar NEERC ICPC bosh hakami Oleg Xristenka tomonidan tuzilgan. Musobaqa onlayn tarzda o'tkazildi.
Shuningdek, musobaqa tashkilotchilari tomonidan gʻolib boʻlgan oʻquvchi, talabalarga pul mukofotlari ham beriladi. Xususan, oliy taʼlim talabalari uchun birinchi oʻringa 9 mln, ikkinchi oʻringa 6 mln, uchinchi oʻringa 3 mln soʻmdan mukofot pul mablagʻlari ajratilgan.
25-noyabr kuni musobaqaning ikkinchi kunida dasturlash boʻyicha asosiy turi boʻlib oʻtdi.
Shu kunning oʻzida musobaqa natijalari eʼlon qilindi va gʻoliblarni taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Musobaqa yakuni natijalariga koʻra, birinchi oʻrinni M.V.Lomonosov nomidagi Moskva davlat universitetining Toshkent filiali “MSU Tashkent 0” jamoasi, ikkinchi oʻrinni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining “TUIT: ALVA” jamoasi, uchinchi oʻrinni esa TATU Urganch filialining “TUIT Urgench Branch masters” egalladi.

24-25 ноября текущего года в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий прошел финальный этап соревнований по программированию «TUIT OPEN 2018».
24 ноября прошла встреча участников со всей республики, а также церемония открытия турнира. Кроме того, в целях организации досуга и более близкого знакомства участников соревнований был организован Gaming round.
Следует отметить, что целью проведения турнира является дальнейшее развитие отрасли ИКТ, повышение и стимулирование интереса учащихся и студенческой молодежи к программированию, созданию инновационных идей в сфере ИКТ.
В соревнованиях принимали участие 34 команды со всех регионов страны, из них 9 команд представляли коллективы академических лицеев и профессиональных колледжей. Соревнования проводились в режиме онлайн по заданиям на основе языков программирования C++, Java, Pyhton, Pascal. Задания были разработаны главным судьей NEERC ICPC Олегом Христенко.
Кроме того, для победителей данных соревнований организаторами был учрежден призовой фонд. В частности, 9 млн. для победителей, занявших первое место, 6 млн. и 3 млн. соответственно для второго и третьего мест.
25 ноября прошел основной этап турнира по программированию. В тот же день были объявлены результаты соревнований, и прошла церемония награждения победителей.
В соответствии с итогами соревнований первое место заняла команда Ташкентского филиала Московского государственного университета имени М.Ломоносова «MSU Tashkent 0», второе место завоевала команда Ташкентского университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий «TUIT: ALVA», третье место досталось команде Ургенчского филиала ТУИТ «TUIT Urgench Branch masters».