TATU talabalari “Big Idea Challenge” xalqaro tanlovida g‘olib bo‘lishdi
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti talabalari Britaniya Kengashi va London Metropolitan Universiteti tomonidan Sreative Spark global dasturida doirasida tashkil etilgan Big Idea Challenge xalqaro tanlovida o‘zlarining ilg‘or g‘oyalari bilan ishtirok etishdi.
Quvonarlisi shundaki, ushbu xalqaro tanlovda TATU talabalari raqamli texnologiyalar yo‘nalishi bo‘yicha “Tabiat tomon qadam qo‘yish” loyihasi bilan g‘olib bo‘lishdi!
Loyiha g‘oyasi — standart dvigatelga ega avtomobillarni elektron avtomobilga aylantirish. Loyiha mualliflari — Yulduz Abriyeva, Abdulboriy Alimov, Sukhrobbek Khakimov.
G‘oliblar korporativ taʼlim va ijodiy tadbirkorlik sohasida tajribaga ega bo‘lgan milliy va xalqaro hakamlar hayʼati tomonidan tanlandi. Bundan tashqari, jamoatchilik ham ishni baholash va uning g‘olibini aniqlash imkoniga ega bo‘ldi. Xususan, 50 000 nafardan ortiq kishi o‘zlari yoqtirgan g‘oyalarga onlayn shaklda ovoz berdi.
Tanlov talabalarga qo‘shma loyihalarda ishtirok etish imkoniyatini beradi hamda innovatsion rivojlanish va tadbirkorlikning xalqaro tajribasi bilan tanishishga ko‘maklashadi.
Hozirgi kunda London Metropoliten Universiteti tomonidan tashkil etilgan ushbu loyiha ommalashgan bo‘lib, startap va innovatsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlaydigan yagona dastur sanaladi.
Tanlov dasturining ahamiyatli tomoni shundaki, unda ishtirok etish va bosh mukofot olishdan tashqari yoshlar tanlovning har bir bosqichida o‘quv treninglarida taʼlim oladilar. Shunday qilib ular o‘z biznes g‘oyalarini rivojlantirib, ustidan ishlash imoniga ega bo‘lishadi. Ishtirokchilar boshqa mamlakat talabalari bilan hamkorlikda loyihalarda ishtirok etish yo‘li bilan innovatsiyalar va tadbirkorlikning xalqaro amaliyoti bilan tanishib, ingliz tili bilimini mustahkamlaydilar.
Eslatib o‘tamiz, tanlov Armaniston, Ozarbayjon, Gruziya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Ukraina va O‘zbekistonda 2020 yil 2 martdan 2020 yil 19 iyulgacha bo‘lib o‘tdi. Tanlovda umumiy yuzdan ortiq xorijiy oliy taʼlim muassasalaridan 500dan ziyod loyihalar taqdim etilgan.

Студенты Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий приняли участие в международном конкурсе Big Idea Challenge, организованном Британским советом и Лондонским университетом Метрополитен в рамках глобальной программы Sreative Spark.
Наши студенты стали победителями в данном международном конкурсе по направлению Цифровые технологии, представив свой проект «Шаг к природе»!
Цель проекта — превращение автомобиля со стандартным двигателем в электронный автомобиль. Авторы проекта – Юлдуз Абриев, Абдуборий Алимов, Сухроббек Хакимов.
Победители были выбраны международным организационным комитетом из числа ведущих специалистов в сфере корпоративного образования и креативного предпринимательства. Кроме того, представители общественности имели возможность оценить работы конкурсантов. В частности, более 50 000 человек смогли проголосовать в режиме онлайн за понравившиеся им идеи.
Конкурс открыл для студентов возможности для участия в совместных проектов и знакомства с международным опытом в предпринимательстве.
В настоящее время проект, организованный Лондонским университетом Метрополитен, получил всемирное признание и является единственным по поддержке стартапов и инновационныз проектов в своей области.
Значимость программы конкурса состоит в том, что помимо участия и получения главного приза талантливая молодежь получает возможность принять участие и в учебных тренингах на каждом этапе. Таким образом, участники конкурса могут развивать свой бизнес, работать над его совершенствованием, ознакомиться с международной практикой в сфере инноваций и предпринимательства, повысить уровень знаний по английскому языку.
Напоминаем, что конкурс проводился в Армении, Азербайджане, Казахстане, Кыргызстане, Украине и Узбекистане со 2 марта по 19 июля 2020 г. В конкурсе были представлены более 500 проектов студентов зарубежных вузов.