O'zbekistonning Xitoy Xalq Respublikasidagi favqulodda va muxtor elchisi Huawei kompaniyasida malaka oshirayotgan TATU talabalari bilan uchrashdi
• O'zbekistonning Xitoy Xalq Respublikasidagi favqulodda va muxtor elchisi Huawei kompaniyasida malaka oshirayotgan TATU talabalari bilan uchrashdi
Joriy yilning iyun oyi boshida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining 10 nafar talabasi Huawei kompaniyasi tomonidan tashkil etilgan "Kelajak nihollari" dasturi doirasida Xitoyga ikki haftalik amaliyot o'tash uchun tashrif buyurgan edi.
14 - iyun kuni Huawei Bosh ofisida "Kelajak nihollari" dasturida ishtirok etgan talabalarni taqdirlash marosimi bo'lib o'tdi. O'zbekiston Respublikasining Xitoy xalq Respublikasidagi favqulodda va muxtor elchisi Baxtiyor Saidov talabalarni qo'llab-quvvatlash maqsadida tadbirga tashrif buyurdi. Baxtiyor Saidov o'z nutqida mamlakatimiz taraqqiyoti uchun IT sohasida yosh-malakali mutaxassislarni tayyorlash muhimligini ta'kidlab, Huawei kompaniyasining O'zbekiston talabalariga ta'lim va tadqiqot dasturlarini rivojlantirishga qo'shayotgan hissasi uchun minnatdorchilik bildirdi.
"Biz Huawei Bosh ofisida janob elchini qabul qilib, hurmatli mehmonlarni O'zbekistonning raqamli transformatsiyasini, xususan, qishloq joylarda texnologiyalarni amalga oshirish va “xavfsiz shahar” loyihasini amalga oshirish imkonini beradigan echimlar bilan tanishtirishdan mamnunmiz. Ayniqsa, "Kelajak nihollari" dasturi bo'yicha o'qigan talabalarimizni taqdirlash marosimida ishtirok etish uchun tashrif buyurgan janob elchiga minnatdorchilik bildirmoqchiman. Davlat rahbariyati vakillari o'z mamlakatining AKTni rivojlantirishda keyingi faoliyatni amalga oshirish uchun innovatsion texnologiyalar bo'yicha bilim olishga intilishlarini qo'llab - quvvatlashi yosh avlod uchun uchun katta ahamiyatga ega",-dedi tadbirda ishtirok etgan Huawei bosh direktori Janob Liu Jiasin.
Amaliyot dasturi Xitoyning ikki yirik markazi - Pekin va Shenzhen shaharlarida tashkil etildi. Amaliyot dasturi davomida TATU talabalari uchun Huawei kompaniyasining 5G, BIG DATA, bulutli texnologiyalar bo’yicha treninglar o'tkazildi. Shuningdek, talabalar Xitoy madaniyati va diqqatga sazovor joylari bilan tanishtirildi.
Talabalar Huawei kompaniyasining shaharsozlik va hududlarni obodonlashtirish, "aqlli shahar" konsepsiyasi asosida uy-joy kommunal sohasida AKTdan foydalanish, favqulodda vaziyatlarni boshqarish, bulutli hisob-kitoblarga asoslangan katta ma'lumotlarni qayta ishlash hamda axborotlarni saqlash kabi sohalardagi innovatsion loyihalar bilan tanishtirildi.Tadbir davomida talabalar hamda mehmonlarga "xavfsiz shahar" konsepsiyasi namoyish etildi.
Ma’lumot o’rnida aytib o’tish joizki, besh yildan buyon O'zbekistonda "Kelajak nihollari" ("Seeds for The Future") dasturi amalga oshirilmoqda. Shu vaqt ichida TATUning 50 nafar talabasi Xitoyda amaliyot o'tagan, shuningdek, kompaniyaning Toshkentdagi innovatsion markazi ham samarali faoliyat yuritib kelmoqda. "Kelajak nihollari" dasturi 2008-yilda Huawei kompaniyasi tomonidan tashkil etilgan bo'lib, dasturning butun faoliyati davomida 108 mamlakatdan 30 000 dan ortiq yoshlar ro’yxatdan o'tgan, 4725 nafar talaba Xitoyda amaliyot o'tagan.

В июне этого года 10 студентов Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий проходят двухнедельные курсы повышения квалификации в Китае в рамках программы «Kelajak nihollari», организованной компанией Huawei. 14 июня в головном офисе Huawei состоялась церемония награждения студентов, принимающих участие в программе "Kelajak nihollari".
В целях поддержки наших студентов данное мероприятие посетил Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Китайской Народной Республике Бахтиёр Саидов, который в своей речи отметил важность подготовки молодых специалистов в сфере ИКТ для развития страны и поблагодарил руководство компании Huawei за большой вклад в развитие образовательных и исследовательских проектов в Узбекистане.
"Мы рады принять господина посла в головном офисе Huawei, представить вниманию дорогих гостей с решениями, которые позволят осуществить проект «Безопасный город», реализовать цифровую трансформацию Узбекистана, внедрить информационные технологии в сельской местности. В особенности, выражаю благодарность господину послу за посещение церемонии награждения студентов в рамках программы "Kelajak nihollari". Поддержка представителей руководства страны стремления к получению знаний по инновационным технологиям для осуществления дальнейшей деятельности по развитию ИКТ в своей стране имеет важное значения для молодежи ", - подчеркнул генеральный директор компании Huawei господин Janob Liu Jiasin.
Практика студента была организована в городах Китая – Пекине и Шенчжене. В период практики для студентов ТУИТ были проведены тренинги по 5G, Big Data, облачным технологиям. Кроме того, студенты ознакомились с достопримечательностями и культурой Китая.
Студенты ознакомились с инновационными проектами компании Huawei в сфере градостроительства и благоустройства территорий, использования ИКТ в сфере жилищно-коммунального хозяйствования на основе концепции «Умный город», управления чрезвычайными ситуациями, обработки и хранения больших массивов данных на основе облачных вычислений. В ходе мероприятия студентам была представлена концепция «Безопасный город».
Следует отметить, что программа "Kelajak nihollari" ("Seeds for The Future") в Узбекистане осуществляется в течение 5 лет. За этот период 50 студентов ТУИТ прошли практику в Китае. Кроме того, в Ташкенте успешно функционирует Инновационный центр компании Huawei. Программа «Seeds for The Future» организована компанией Huawei в 2008 г., в ходе которой приняли участие более 30 000 человек из 108 стран мира, из них 4725 студентов прошли практику в Китае.