Oq yo‘l, Sizga magistr!
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida 2019-yil 27-iyun kuni magistrlarga diplom topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Har o‘quv yilida magistrlarga diplom topshirish marosimi universitetda tantanali ravishda bayramona ruhda o‘tkaziladi. Bu yil ham an’anaga sodiq qolgan holda ushbu marosim bayramona ruhda tashkil etildi. Tantanali marosimga O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi hamda sohaning yetakchi korxona va tashkilotlari rahbarlari taklif etildilar. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri S.Sadikov, “O‘zbektelekom” AK bosh direktori N.Xasanov, Elektromagnit moslashuv markazi boshlig‘i o‘rinbosari N.Ismailova, O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish respublika markazi direktori B.Tillaboev, “Alskom” sug‘urta kompaniyasi bosh direktori T.Iminov, Axborot kommunikakatsiya texnologiyalarini rivojlantirish fondi rahbari O.Omonov lar tashrif buyurdilar.
Tantanada O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri S.Sadikov, universitet rektori T.Teshabaevlar so‘zga chiqib, magistrlarni tabrikladilar.
Kadrlar tayyorlash Milliy dasturiga asosan, Toshkent axborot texnologiyalari universitetida 1999-2000 o‘quv yilidan boshlab magistratura bo‘limi ochilgan. O‘tgan yillar davomida universitetda 2550 dan ortiq malakali kadrlar tayyorlanib, magistr darajasiga ega bo‘ldilar.
Magistr – bu keng ilmga ega bo‘lgan, zamonaviy axborot texnologiyalari bilan hamnafas, ilmiy tadqiqot ishlariga tayyor bo‘lgan mutaxassisdir. Universitetda magistrlarga bilim berish borasida yuqori malakali ilmiy kadrlarni tayyorlash asosiy maqsad qilib olingan.
2019 yilda 14 ta mutaxassislik bo‘yicha 161 nafar magistrlar dissertatsiyalarini muvaffaqiyatli himoya qilib, “Magistr” unvoniga ega bo‘lishdi. Universitetda magistrlarni bilim olishlari va ilmiy faoliyat olib borishlari uchun hamma imkoniyatlar yaratilgan. Bugungi kunda katta fondga ega bo‘lgan axborot resurs markazi, virtual laboratoriya ishlari va ma’ruza matnlari bilan boyitilgan elektron kutubxona magistrlar xizmatida. Bundan tashqari, internet tizimidan keng foydalanish ham yo‘lga qo‘yilgan. Universitet magistrlari xorijiy mamlakatlarning oliy o‘quv yurtlarida ham malakalarini oshirib kelmoqdalar. Bu yilgi bitiruvchilarning magistrlik dissertatsiyalarini yuqori darajada tayyorlanganligi Davlat attestatsiyasi Komissiyasi tomonidan alohida ta’kidlab o‘tildi. Ayniqsa, 30 ga yaqin magistrlik dissertatsiyalarining chet tillarida himoya qilinganligi e’tiborga sazovordir. TATU magistraturasi mutaxassislar tayyorlashda respublika hududida joylashgan xorijiy kompaniyalar, firmalar va banklarning filiallari bilan hamkorlik qiladi. Bular qatoriga O‘zbekiston respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda “O‘zbektelekom” AK va boshqa sohaga oid bir qator kompaniya va tashkilotlar kiradi. TATU magistraturasini bitiruvchilari kelgusida respublikamiz axborot texnologiyalari va telekommunikatsiyalari sohasini yanada rivojlanishi uchun o‘z ulushlarini qo‘shadilar, deb umid bildiramiz.

27 июня 2019 г. в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий состоялась церемония вручения дипломов магистрам.
Ежегодно проводимое торжественное мероприятие прошло в праздничной атмосфере. На церемонию были приглашены Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, представители Министерства высшего и среднего специального образования, а также руководители ведущих предприятий и организаций отрасли ИКТ. В частности, торжественное мероприятие посетили Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Ш.Садиков, генеральный директор АК «Узбектелеком» Н.Хасанов, заместитель директора Центра электромагнитной совместимости Н.Исмаилова, директора Республиканского центра управления телекоммуникационными сетями Узбекистана Б.Тиллабоев, генеральный директор страховой компании «Алском» Т.Иминов, руководитель Фонда развития информационно-коммуникационных технологий О.Омонов.
На церемонии выступили Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Ш.Садиков и ректор университета Т.Тешабаев, которые обратились к магистрам с поздравлениями.
В соответствии с Национальной программой по подготовке кадров с 1999-2000 учебного года в Ташкентском университете информационных технологий открыто отделение магистратуры. За истекший период в университете было подготовлено более 2550 квалифицированных кадров со степенью магистров.
Магистр – это специалист, который обладает широкими знаниями, владеет навыками пользования современными информационными технологиями, способен вести научные изыскания. Основной целью магистратуры является подготовка высококвалифицированных научных кадров.
В 2019 году 161 магистрант успешно защитил магистерскую диссертацию по 14 специальностям и получил степень «магистр». В университете созданы все условия для получения знаний магистрантами и ведения научной деятельностью. В настоящее время к услугам магистрантов информационно-ресурсный центр, электронная библиотека. Кроме того, обеспечен широкий доступ к ресурсам сети Интернет. Магистранты университета имеют возможность повысить квалификацию в ведущих зарубежных вузах. Государственная аттестационная комиссия отмечает высокий уровень магистерских диссертаций выпускников это года. В особенности, заслуживает внимание защита около 30 магистерских диссертаций на иностранных языках. В процессе подготовки магистров ТУИТ сотрудничает с зарубежными и отечественными предприятиями, компаниями, фирмами и филиалами банков, расположенными на территории Узбекистана. К ним относятся Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, АК «Узбектелеком», а также ряд компаний и организаций сферы ИКТ. Безусловно, выпускники магистратуры внесут свой посильный вклад в развитие отрасли информационных технологий и коммуникаций нашей страны.
Мы желаем доброго пути нашим магистрам, выпускникам 2019 года Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий! Удачи и успехов Вам!