O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi tomonidan “ITWomenUz” – loyihasi ishtirokchilari o‘rtasida o‘tkazilayotgan tanlovda eng yaxshi ishlar aniqlandi
• O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi tomonidan “ITWomenUz” – loyihasi ishtirokchilari o‘rtasida o‘tkazilayotgan tanlovda eng yaxshi ishlar aniqlandi
O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi Milliy agentligi qoshidagi Axborot texnologiyalarini ishlab chiqish va joriy qilishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha “Mirzo Ulugbek Innovation Center”, O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent shahridagi Inha universiteti hamda Toshkent Axborot texnologiyalari universiteti bilan hamkorliqda joriy yilning 19 - avgustidan boshlab “ITWomenUz” - loyihasi ilk marotaba amalga oshirilmoqda.
Mazkur loyihani amalga joriy qilishdan ko‘zlangan maqsad xotin-qizlarni zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasiga jalb qilish, ularni mobil ilova, veb-sayt, dasturiy mahsulotlarni yaratish, kompyuter grafikasi va dizaynerlik faoliyatiga o‘qitish hamda dasturchi sifatida shakllanishlariga ko‘maklashish orqali frilanser sifatida bandligini ta’minlashdan iboratdir.
Ma’lumot uchun, ayni paytda mamlakatimizda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida 28 ming 323 nafar dasturchi faoliyat yuritayotgan bo‘lib, ularning 8 ming 383 nafarini (29,5 foizini) xotin-qizlar tashkil etadi.
O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi tomonidan iyul-avgust oylarida axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi bilimlarini oshirishga va ushbu sohada ishga joylashishga ehtiyoji bo‘lgan xotin-qizlarni ko‘proq jalb etish uchun itwomen.wcu.uz sayti ishlab chiqilib, tadbirda qatnashishni xohlovchilarni onlayn tarzda ro‘yxatga olish yo‘lga qo‘yildi. “ITWomenUz” — loyihasiga joriy yilning 19 avgust kuni start berildi va 160 dan ziyod xotin-qizlar qatnashdi.
Dastavval, loyihaning birinchi bosqichida Toshkent Axborot texnologiyalari universiteti hamda Toshkent shahridagi Inha universitetida joriy yilning 19-24 avgust kunlari bir hafta davomida o‘quv-amaliy mashg‘ulotlar tashkil etilib, mobil ilovalar tayyorlash, veb-saytlar yaratish, dasturiy mahsulotlar ishlab chiqish hamda kompyuter grafikasi va dizayn yo‘nalishlarida xotin-qizlarning malakasi oshirildi. So‘ngra tinglovchilarning olgan nazariy bilimlari axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida faoliyat yuritayotgan tashkilot va korxonalarda 26 avgust – 18 sentabr kunlari uch hafta mobaynida amaliyotga tatbiq qilindi.
“ITWomenUz” - loyihasining ikkinchi bosqichi 19 sentabrdan boshlandi va kurs ishlarini bajarishlari uchun xotin-qizlardan iborat guruhlar shakllantirildi. Xotin-qizlar kurs ishlarini ustozlari rahbarligida bajardilar va ikkinchi bosqich natijalari 16-19 oktabr kunlari O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasida ekspertlar tomonidan o‘rganildi. “ITWomenUz” - loyihasi ishtirokchilari o‘zlari yaratgan veb sayt, dasturiy mahsulotlar va mobil ilovalarini hamda dizaynerlar o‘zlari chizgan elektron plakatlarini taqdimotlarini namoyon qildilar. Ekspertlar tayyorlangan barcha loyihalar bo‘yicha xulosalarini berdilar. “ITWomenUz” – loyihasi ishtirokchilarining eng muvaffaqiyatli tayyorlangan loyihalari yakuniy bosqichiga taqdim etildi.
O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasida 22 noyabr kuni “ITWomenUz” – loyihasida ishtirok etgan xotin-qizlar o‘rtasida “Eng yaxshi mobil ilova”, “Eng yaxshi veb-sayt”, “Eng yaxshi dasturiy mahsulot”, “Eng yaxshi elektron plakat” nominatsiyalari bo‘yicha tanlov o‘tkazildi. Ekspertlar kengashi a’zolari tomonidan nominatsiyalar bo‘yicha eng yaxshi ishlar aniqlandi.
Joriy yilning 4 dekabr kuni Tanlov g‘oliblarini taqdirlash marosimi o‘tkaziladi va g‘olibliqni qo‘lga qiritgan dasturchi xotin-qizlar diplom va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanadi. Shuningdek, xotin-qizlarning loyiha doirasida o‘tkazilgan o‘quv-amaliy mashg‘ulotlarda hamda amaliyot davomida erishgan natijalari baholanib, yaxshi ko‘rsatkichlarni qayd etgan ishtirokchilarga sertifikat beriladi.
Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida tadbirkorlik faoliyatini tashkil qilish istagida bo‘lgan “ITWomenUz” - loyihasida ishtirok etgan xotin-qizlarga kredit mablag‘lari ajratiladi.

С 19 августа этого года впервые реализуется проект “ITWomenUz”, организованный Комитетом женщин Узбекистана в сотрудничестве с “Mirzo Ulugbek Innovation Center” по поддержке и разработке информационных технологий Национального агентства управления проектами при Президенте Республики Узбекистан, Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, университета Инха в городе Ташкенте и Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
Целью данного проекта является привлечение девушек в сферу современных информационно-коммуникационных технологий, создания программных разработок, мобильных приложений, веб-сайтов, обучению компьютерной графике и дизайну, обеспечению их занятости в качестве фрилансеров.
В настоящее время в нашей стране в нашей стране осуществляют деятельность 28 тысяч 323 программиста, из которых 8 тысяч 383 составляют женщины (29,5% от общего числа).
Для привлечения девушек к повышению знаний в сфере информационно-коммуникационных технологий и обеспечению их занятости в этой сфере в июля-августе этого года был разработан сайт itwomen.wcu.uz, где можно было желающие принять участие в проекте могли пройти онлайн-регистрацию. Проект “ITWomenUz” стартовал 19 августа этого года и в нем приняли участие более 160 девушек.
На начальном этапе в рамках проекта 19-25 августа этого года в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и университете Инха в городе Ташкенте были организованы недельные учебно-практические занятия, в ходе которых участницы проекта повышали свои навыки в разработке мобильных приложений, веб-сайтов, программных продуктов, а также компьютерной графики и дизайна. Затем участницы имели возможность применить получения теоретические знания в организациях и предприятиях сферы информационно-коммуникационных технологий в течение трех недель с 26 августа по 18 сентября.
Второй этап проекта “ITWomenUz” начался 19 сентября и включал в себя выполнение курсов работ в сформированных группах. Участницы выполняли курсовые работы под руководством наставников. Их работы проверялись экспертами 16-19 сентября. Девушки представили свои веб-сайты, программные продукты, мобильные приложения и дизайнерские электронные плакаты, которые были по достоинству оценены экспертами. Работы участниц проекта “ITWomenUz”, признанные наиболее успешными были представлены на финальном этапе.
22 ноября этого года в здании Комитета женщин Узбекистана был проведен конкурс работ по номинациям: «Лучшее мобильное приложение», «Лучший сайт», «Лучший программный продукт», «Лучший электронный плакат». Совет экспертов определил лучшие работы по этим номинациям.
4 декабря 2019 года пройдет церемония награждения победителей конкурса, победительницам будут вручены соответствующие дипломы и ценные подарки. Кроме того, участницам, показавшим высокие результаты в ходе учебно-практических занятий и практики, будут выданы сертификаты.
В целях организации предпринимательской деятельности участницам проекта в сфере информационно-коммуникационных технологий могут быть выделены кредитные средства.