IT-Park va TATU qoshidagi AKT ilmiy-innovatsion markazi oʻrtasida memorandum imzolandi
2020-yil 4-mart kuni IT-Park TATU qoshidagi Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari ilmiy-innovatsion markazi bilan hamkorlik toʻgʻrisida memorandum imzoladi.
Mazkur memorandum oʻzaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishdan har ikki tomonning manfaatdorligidan kelib chiqib, axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirish, hurmat va ishonch tamoyillariga asoslangan holda iqtidorli yoshlarni va IT-taʼlimni qoʻllab-quvvatlash ekotizimini yaratishning muhimligini hisobga olgan holda imzolandi.
Ushbu Memorandum doirasida Tomonlar quyidagi asosiy yoʻnalishlar boʻyicha hamkorlikni amalga oshirishga harakat qilishadi:
— Tomonlar oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri sheriklik aloqalarini oʻrnatish;
— Donorlar, grantlar va boshqalarni jalb qilish bilan qoʻshma loyihalarni amalga oshirish;
— Startap-ekotizimni rivojlantirish boʻyicha qoʻshma loyihalar;
— Alohida dasturlarni amalga oshirish boʻyicha oʻqituvchilar va murabbiylarni oʻzaro almashish;
— Loyihalarni amalga oshirish uchun, shuningdek startap-ekotizimni rivojlantirish boʻyicha tadbirlarni oʻtkazish uchun Ilmiy markazning binolari va infratuzilmasidan birgalikda foydalanish.
Mazkur bitimda boʻlgʻusi kadrlar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish va ularga zarur boʻlgan taʼlimni taʼminlash uchun Oʻzbekiston Respublikasi AKT sohasini yanada jadal rivojlantirish asosiy maqsad qilib belgilandi.

4 марта 2020 г. между IT-Park и Научно-инновационным центром информационных технологий при ТУИТ был подписан Меморандум о сотрудничестве.
Данный меморандум подписан с учетом важности развития сферы информационных технологий, создания экосистемы поддержки одаренной молодежи и IT-образования на основе принципов уважения и доверия, исходя из заинтересованности развития сотрудничества.
В рамках этого меморандума стороны будут стремиться к осуществлению сотрудничества по следующим направлениям:
— установление непосредственных партнерских связей между сторонами;
— реализация совместных проектов по привлечению доноров, грантов и др.;
— совместные проекты по развитию стартап-экосистемы;
— обмен преподавателями и наставниками по осуществлению конкретных программ;
— совместное использование зданий и инфраструктуры научного центра для реализации проектов, а также проведения мероприятий по развитию стартап-экосистемы.
Основной целью данного соглашения является динамичное развитие сферы ИКТ Узбекистана для обеспечения необходимых образовательных условий для будущих кадров отрасли информационных технологий.